Novozélandskou sestru džihádisté zajali před pěti lety, může být stále naživu

ČTK ČTK
15. 4. 2019 18:05
Radikální organizace Islámský stát (IS) zadržuje v Sýrii už téměř šest let zdravotní sestru Louisu Akaviovou, které je nyní 62 let. Potvrdilo to novozélandské ministerstvo zahraničí. Informace byla po celou dobu utajována z obavy o její život. Podrobnosti o zdravotní sestře a porodnici Akaviové nejsou známy. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), pro který pracovala, ale nové zprávy očitých svědků naznačují, že by mohla být stále naživu. Červený kříž vyzval veřejnost k poskytnutí jakýchkoli informací, které by mohly vést k nalezení Akaviové.
Zdravotní sestra Louisa Akaviová, kterou zajali džihádisté z tzv. Islámského státu.
Zdravotní sestra Louisa Akaviová, kterou zajali džihádisté z tzv. Islámského státu. | Foto: Reuters

Totožnost Akaviové už v neděli zveřejnil list The New York Times. Ukončil tak více než pět a půl roku trvající zpravodajské embargo, které ve spolupráci s médii zavedla novozélandská vláda a Červený kříž.

Pád IS zvýšil naděje, že by Akaviová a dva syrští řidiči, s nimiž byla zadržena, mohli být nyní objeveni. Podle The New York Times byla Akaviová ještě v prosinci viděna na klinice ve městě Súsa, které patřilo mezi poslední bašty samozvaného Islámského státu.

"Podle posledních důvěryhodných informací, které máme k dispozici, byla Louisa na konci roku 2018 naživu," uvedl ve svém prohlášení Mezinárodní výbor Červeného kříže. Podle některých informací by se mohla zdravotní sestra nacházet mezi asi 70 000 ženami a dětmi, které po pádu IS utekly do uprchlického tábora Al-Húl na severovýchodě Sýrie. Jak uvedl šéf MVČK Peter Maurer, během návštěvy tábora letos v březnu o případu informoval zástupce arabsko-kurdské koalice SDF, kteří tábor provozují.

"Vyzýváme všechny, kteří by měli k dispozici nějaké informace, sdělte nám je! Jestliže by byli naši kolegové stále zadržováni, vyzýváme k jejich okamžitému a bezpodmínečnému propuštění," dodal Červený kříž ve svém prohlášení.

"Nadále spolupracujeme s Červeným křížem ve snaze ji najít a zachránit," uvedl novozélandský ministr zahraničí Winston Peters. "Je to nesmírně složitý a komplikovaný případ. Louisa odjela do Sýrie s MVČK poskytovat humanitární pomoc lidem, kteří trpí brutální občanskou válkou a okupací IS. Kdykoli teroristická organizace zadrží občana Nového Zélandu, přijme vláda všechna odpovídající opatření, aby ho zachránila. A přesně to jsme také udělali," dodal.

Akaviová byla zajata v roce 2013 ve městě Idlib v severozápadní Sýrii. Předpokládá se, že únosci ji nabídli výměnou za výkupné a mohli ji využívat jako lidský štít. V jednu dobu už ji novozélandská vláda pokládala za mrtvou; život jí mohly zachránit její zdravotnické znalosti, díky nimž ji její únosci pravděpodobně ušetřili.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy