Novozélandskou sestru džihádisté zajali před pěti lety, může být stále naživu

ČTK ČTK
15. 4. 2019 18:05
Radikální organizace Islámský stát (IS) zadržuje v Sýrii už téměř šest let zdravotní sestru Louisu Akaviovou, které je nyní 62 let. Potvrdilo to novozélandské ministerstvo zahraničí. Informace byla po celou dobu utajována z obavy o její život. Podrobnosti o zdravotní sestře a porodnici Akaviové nejsou známy. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), pro který pracovala, ale nové zprávy očitých svědků naznačují, že by mohla být stále naživu. Červený kříž vyzval veřejnost k poskytnutí jakýchkoli informací, které by mohly vést k nalezení Akaviové.
Zdravotní sestra Louisa Akaviová, kterou zajali džihádisté z tzv. Islámského státu.
Zdravotní sestra Louisa Akaviová, kterou zajali džihádisté z tzv. Islámského státu. | Foto: Reuters

Totožnost Akaviové už v neděli zveřejnil list The New York Times. Ukončil tak více než pět a půl roku trvající zpravodajské embargo, které ve spolupráci s médii zavedla novozélandská vláda a Červený kříž.

Pád IS zvýšil naděje, že by Akaviová a dva syrští řidiči, s nimiž byla zadržena, mohli být nyní objeveni. Podle The New York Times byla Akaviová ještě v prosinci viděna na klinice ve městě Súsa, které patřilo mezi poslední bašty samozvaného Islámského státu.

"Podle posledních důvěryhodných informací, které máme k dispozici, byla Louisa na konci roku 2018 naživu," uvedl ve svém prohlášení Mezinárodní výbor Červeného kříže. Podle některých informací by se mohla zdravotní sestra nacházet mezi asi 70 000 ženami a dětmi, které po pádu IS utekly do uprchlického tábora Al-Húl na severovýchodě Sýrie. Jak uvedl šéf MVČK Peter Maurer, během návštěvy tábora letos v březnu o případu informoval zástupce arabsko-kurdské koalice SDF, kteří tábor provozují.

"Vyzýváme všechny, kteří by měli k dispozici nějaké informace, sdělte nám je! Jestliže by byli naši kolegové stále zadržováni, vyzýváme k jejich okamžitému a bezpodmínečnému propuštění," dodal Červený kříž ve svém prohlášení.

"Nadále spolupracujeme s Červeným křížem ve snaze ji najít a zachránit," uvedl novozélandský ministr zahraničí Winston Peters. "Je to nesmírně složitý a komplikovaný případ. Louisa odjela do Sýrie s MVČK poskytovat humanitární pomoc lidem, kteří trpí brutální občanskou válkou a okupací IS. Kdykoli teroristická organizace zadrží občana Nového Zélandu, přijme vláda všechna odpovídající opatření, aby ho zachránila. A přesně to jsme také udělali," dodal.

Akaviová byla zajata v roce 2013 ve městě Idlib v severozápadní Sýrii. Předpokládá se, že únosci ji nabídli výměnou za výkupné a mohli ji využívat jako lidský štít. V jednu dobu už ji novozélandská vláda pokládala za mrtvou; život jí mohly zachránit její zdravotnické znalosti, díky nimž ji její únosci pravděpodobně ušetřili.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 39 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy