reklama
 
 

Rasismu stačí fakt málo. I škleb nebo zachechtání, burcují na videu novozélandské celebrity

20. 6. 2017 18:01
Rasismus potřebuje vaši pomoc, aby přežil. Hlásá obrácená kampaň proti rasismu | Video: twitter/TaikaWaititi |  01:50
Nový Zéland svolal dohromady své největší hvězdy s cílem bojovat proti rasismu. Podle tamní Komise pro lidská práva se jedna třetina všech stížností, které obdrží, týká rasismu. K Novozélanďanům tak promlouvá například režisér Taika Waititi, který právě dokončuje hollywoodský film Thor: Ragnarok. "Nemusíte být stoprocentním rasistou, stačí i jen trošku. Úsměv, zachechtání se nebo jen jednoduché kývnutí a souhlas předávají ostatním zprávu, že je to v pořádku," říká ve videu.

Wellington - "Rasismus potřebuje vaši pomoc, aby přežil," říká do kamery hollywoodský režisér Taika Waititi. Muž, který byl loni zvolen Novozélanďanem roku.

"Nemusíte být stoprocentním rasistou, stačí i jen trošku. Úsměv, zachechtání se nebo jen jednoduché kývnutí a souhlas předávají ostatním zprávu, že je to v pořádku," dodává Waititi.

Sám režisér je maorského původu, a tak je jeho sdělení myšleno jen ironicky.

Waititi si odskočil od natáčení nového dílu superhrdinského filmu Thor a pomohl zrealizovat reklamní spot zaměřený proti rasismu na Novém Zélandu.

Tato země ležící v jižním Pacifiku, která byla původně obydlena právě Maory, se stále potýká s rasismem.

Dokládá to i Susan Devoyová, komisařka pro rasové problémy. "Nenávist a extremismus se na některých místech stávají zcela normálními. Takové budoucnosti se chceme vyhnout," uvedla pro britský list The Guardian.

Třetina všech stížností, které momentálně dostává novozélandská Komise pro lidská práva, se týká rasové diskriminace. Podle Devoyové lidi ovlivňuje hlavně xenofobie v zahraničí.

Kampaň, na které se Waititi podílí, má smýšlení některých Novozélanďanů změnit. Jejím hlavním sloganem je "Nedávejte nic rasismu", který lze najít i na tričkách. Do jednoho tvůrci oblékli právě i Waititiho.

Kromě něj se na kampani podílí taky slavní ragbisté Sonny Bill Williams a Kieran Read, zpěvák Tiki Taane nebo herec Sam Neill, známý z filmu Jurský park.

Kampaň přichází před parlamentními volbami

Nový Zéland čekají v září parlamentní volby. Komisařka Devoyová oficiálně vyzvala politiky, aby se v předvolební kampani vyhnuli využívání rasismu a migrace k zisku populistických bodů.

Obě nejsilnější strany na Novém Zélandu se před volbami, které proběhnou 23. září, zaměřily na počet nově příchozích migrantů do země. A celkově na přelidněnost v největším městě Aucklandu, které je teď domovem pro skoro 1,5 milionu lidí.

V loňském roce přišlo na Nový Zéland okolo 70 tisíc migrantů.

Šéf novozélandských labouristů Andrew Little oznámil, že by jeho opoziční strana ráda snížila počet nově příchozích na 20 až 30 tisíc ročně.

Vláda zase letos oznámila, že připraví zákon, který by upřednostňoval Novozélanďany před cizinci při získávání práce.

"Jsme jedním z nejetničtěji rozmanitých národů na zeměkouli," burcuje komisařka pro rasové problémy Devoyová. "A taky jedním z nejmírumilovnějších. Jestli to tak zůstane i nadále, je jen na nás."

Rasismus, diskriminace a nenávist nemají podobu hospodských keců, jsou systémové, promítají se i v zákonech, říká Tomáš Kratochvíl. Češi potřebují nenávidět, teď se to podle něj přeneslo na uprchlíky. | Video: Martin Veselovský |  19:01

autor: Zahraničí | 20. 6. 2017 18:01

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama