Rasismu stačí fakt málo. I škleb nebo zachechtání, burcují na videu novozélandské celebrity

Zahraničí Zahraničí
20. 6. 2017 18:01
Nový Zéland svolal dohromady své největší hvězdy s cílem bojovat proti rasismu. Podle tamní Komise pro lidská práva se jedna třetina všech stížností, které obdrží, týká rasismu. K Novozélanďanům tak promlouvá například režisér Taika Waititi, který právě dokončuje hollywoodský film Thor: Ragnarok. "Nemusíte být stoprocentním rasistou, stačí i jen trošku. Úsměv, zachechtání se nebo jen jednoduché kývnutí a souhlas předávají ostatním zprávu, že je to v pořádku," říká ve videu.
Rasismus potřebuje vaši pomoc, aby přežil. Hlásá obrácená kampaň proti rasismu | Video: twitter/TaikaWaititi

Wellington - "Rasismus potřebuje vaši pomoc, aby přežil," říká do kamery hollywoodský režisér Taika Waititi. Muž, který byl loni zvolen Novozélanďanem roku.

"Nemusíte být stoprocentním rasistou, stačí i jen trošku. Úsměv, zachechtání se nebo jen jednoduché kývnutí a souhlas předávají ostatním zprávu, že je to v pořádku," dodává Waititi.

Sám režisér je maorského původu, a tak je jeho sdělení myšleno jen ironicky.

Waititi si odskočil od natáčení nového dílu superhrdinského filmu Thor a pomohl zrealizovat reklamní spot zaměřený proti rasismu na Novém Zélandu.

Tato země ležící v jižním Pacifiku, která byla původně obydlena právě Maory, se stále potýká s rasismem.

Dokládá to i Susan Devoyová, komisařka pro rasové problémy. "Nenávist a extremismus se na některých místech stávají zcela normálními. Takové budoucnosti se chceme vyhnout," uvedla pro britský list The Guardian.

Třetina všech stížností, které momentálně dostává novozélandská Komise pro lidská práva, se týká rasové diskriminace. Podle Devoyové lidi ovlivňuje hlavně xenofobie v zahraničí.

Kampaň, na které se Waititi podílí, má smýšlení některých Novozélanďanů změnit. Jejím hlavním sloganem je "Nedávejte nic rasismu", který lze najít i na tričkách. Do jednoho tvůrci oblékli právě i Waititiho.

Kromě něj se na kampani podílí taky slavní ragbisté Sonny Bill Williams a Kieran Read, zpěvák Tiki Taane nebo herec Sam Neill, známý z filmu Jurský park.

Kampaň přichází před parlamentními volbami

Nový Zéland čekají v září parlamentní volby. Komisařka Devoyová oficiálně vyzvala politiky, aby se v předvolební kampani vyhnuli využívání rasismu a migrace k zisku populistických bodů.

Obě nejsilnější strany na Novém Zélandu se před volbami, které proběhnou 23. září, zaměřily na počet nově příchozích migrantů do země. A celkově na přelidněnost v největším městě Aucklandu, které je teď domovem pro skoro 1,5 milionu lidí.

V loňském roce přišlo na Nový Zéland okolo 70 tisíc migrantů.

Šéf novozélandských labouristů Andrew Little oznámil, že by jeho opoziční strana ráda snížila počet nově příchozích na 20 až 30 tisíc ročně.

Vláda zase letos oznámila, že připraví zákon, který by upřednostňoval Novozélanďany před cizinci při získávání práce.

"Jsme jedním z nejetničtěji rozmanitých národů na zeměkouli," burcuje komisařka pro rasové problémy Devoyová. "A taky jedním z nejmírumilovnějších. Jestli to tak zůstane i nadále, je jen na nás."

Rasismus, diskriminace a nenávist nemají podobu hospodských keců, jsou systémové, promítají se i v zákonech, říká Tomáš Kratochvíl. Češi potřebují nenávidět, teď se to podle něj přeneslo na uprchlíky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 31 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy