Novozélandská premiérka Ardernová čeká potomka. Dítě porodí, ve funkci ale zůstane

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 1. 2018 9:34
Jacinda Ardernová bude první premiérkou, která ve funkci přivede na svět potomka, od roku 1990. Tehdy rodila pákistánská premiérka Bénazír Bhuttová.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová | Foto: Reuters

Wellington - Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pátek na Twitteru oznámila, že čeká prvního potomka. Má se narodit v červnu, doma s ním chce zůstat šest týdnů, pak ji zastoupí její partner, televizní moderátor Clarke Gayford.

"Clarke i já jsme nadšeni, že v červnu rozšíříme řady rodičů, kteří sedí na dvou židlích. Já budu premiérka a matka. Clarke bude 'první mezi rybáři' a půjde na otcovskou dovolenou," napsala Ardernová.

Ardernová tak vyvolala pozdvižení, protože zatímco bude rodit, zároveň zůstane ve funkci. Bude tak první premiérkou, která ve funkci přivede na svět potomka, od roku 1990. Tehdy rodila pákistánská premiérka Bénazír Bhuttová.

Sedmatřicetiletá Ardernová se stala nejmladší šéfkou vlády Nového Zélandu za více než 150 let a je také třetí ženou v čele kabinetu.

Vůdkyni tehdy opoziční Novozélandské strany práce, která v zářijových volbách skončila druhá, se podařilo díky podpoře Zelených zformovat koalici levého středu.

Ardernová, která bývá přirovnávána k mladým, charismatickým vůdcům, jako je kanadský premiér Justin Trudeau či francouzský prezident Emmanuel Macron, voličům slíbila omezení imigrace a zvýšení sociálních výdajů. Je také zastánkyní sňatků párů stejného pohlaví a podporuje liberalizaci zákona o potratech.

 

Právě se děje

Další zprávy