UKIP má novou předsedkyni. Nigela Farage střídá Diane Jamesová

ČTK ČTK
16. 9. 2016 15:28
V čele britské euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) stane nová předsedkyně. Šestapadesátiletou Dianu Jamesovou si zvolili účastníci sjezdu strany v anglickém Bournemouthu. Odstupující předseda Nigel Farage jí vyjádřil plnou podporu.
Nová předsedkyně strany UKIP Diane Jamesová s Nigelem Faragem.
Nová předsedkyně strany UKIP Diane Jamesová s Nigelem Faragem. | Foto: Reuters

Bournemouth – Novou předsedkyní britské protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) se stala poslankyně Diane Jamesová. Rozhodli o tom v hlasování účastníci sjezdu strany v anglickém Bournemouthu.

Novou šéfku strany podpořil i odstupující předseda Nigel Farage.

Jamesová byla favoritkou. Jedná se o bývalou podnikatelku a profesionálku ve zdravotnictví. Ve straně působila jako mluvčí pro zahraniční politiku, upřesnila stanice BBC.

Šestapadesátiletá politička porazila v hlasování další čtyři kandidáty, kterými byli Bill Etheridge, Lisa Duffyová, Liz Jonesová a Phillip Broughton.

Farage se do ústraní nechystá

Odstupující předseda Farage krátce před hlasováním řekl, že bude i nadále působit jako poslanec za UKIP. Hodlá přitom tlačit na vládu, aby splnila očekávání obyvatel u migrace a dalších otázek. Dále uvedl, že podpoří svého nástupce, ať bude zvolen kdokoli.

"Neodcházím do politického důchodu. Nejdu do žádného domku v ústraní, kde už bych nikdy nebyl viděn. Odstupuji jako lídr a opouštím první linii. Ale stále hodlám podporovat veškeré úsilí UKIP a budu podporovat jakéhokoli vítěze (hlasování o šéfovi strany)," citoval Farage server BBC.

Farage se výrazně zasloužil o to, že Britové v červnovém referendu hlasovali pro odchod své země z Evropské unie. Očekávalo se, že po tomto výsledku Farage stranu povede dál.

V červenci ale z čela UKIP odstoupil. Řekl, že dosáhl hlavního politického cíle a že se chce nyní více věnovat rodině.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy