UKIP má novou předsedkyni. Nigela Farage střídá Diane Jamesová

ČTK ČTK
16. 9. 2016 15:28
V čele britské euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) stane nová předsedkyně. Šestapadesátiletou Dianu Jamesovou si zvolili účastníci sjezdu strany v anglickém Bournemouthu. Odstupující předseda Nigel Farage jí vyjádřil plnou podporu.
Nová předsedkyně strany UKIP Diane Jamesová s Nigelem Faragem.
Nová předsedkyně strany UKIP Diane Jamesová s Nigelem Faragem. | Foto: Reuters

Bournemouth – Novou předsedkyní britské protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) se stala poslankyně Diane Jamesová. Rozhodli o tom v hlasování účastníci sjezdu strany v anglickém Bournemouthu.

Novou šéfku strany podpořil i odstupující předseda Nigel Farage.

Jamesová byla favoritkou. Jedná se o bývalou podnikatelku a profesionálku ve zdravotnictví. Ve straně působila jako mluvčí pro zahraniční politiku, upřesnila stanice BBC.

Šestapadesátiletá politička porazila v hlasování další čtyři kandidáty, kterými byli Bill Etheridge, Lisa Duffyová, Liz Jonesová a Phillip Broughton.

Farage se do ústraní nechystá

Odstupující předseda Farage krátce před hlasováním řekl, že bude i nadále působit jako poslanec za UKIP. Hodlá přitom tlačit na vládu, aby splnila očekávání obyvatel u migrace a dalších otázek. Dále uvedl, že podpoří svého nástupce, ať bude zvolen kdokoli.

"Neodcházím do politického důchodu. Nejdu do žádného domku v ústraní, kde už bych nikdy nebyl viděn. Odstupuji jako lídr a opouštím první linii. Ale stále hodlám podporovat veškeré úsilí UKIP a budu podporovat jakéhokoli vítěze (hlasování o šéfovi strany)," citoval Farage server BBC.

Farage se výrazně zasloužil o to, že Britové v červnovém referendu hlasovali pro odchod své země z Evropské unie. Očekávalo se, že po tomto výsledku Farage stranu povede dál.

V červenci ale z čela UKIP odstoupil. Řekl, že dosáhl hlavního politického cíle a že se chce nyní více věnovat rodině.

 

Právě se děje

Další zprávy