UKIP má novou předsedkyni. Nigela Farage střídá Diane Jamesová

ČTK ČTK
16. 9. 2016 15:28
V čele britské euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) stane nová předsedkyně. Šestapadesátiletou Dianu Jamesovou si zvolili účastníci sjezdu strany v anglickém Bournemouthu. Odstupující předseda Nigel Farage jí vyjádřil plnou podporu.
Nová předsedkyně strany UKIP Diane Jamesová s Nigelem Faragem.
Nová předsedkyně strany UKIP Diane Jamesová s Nigelem Faragem. | Foto: Reuters

Bournemouth – Novou předsedkyní britské protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) se stala poslankyně Diane Jamesová. Rozhodli o tom v hlasování účastníci sjezdu strany v anglickém Bournemouthu.

Novou šéfku strany podpořil i odstupující předseda Nigel Farage.

Jamesová byla favoritkou. Jedná se o bývalou podnikatelku a profesionálku ve zdravotnictví. Ve straně působila jako mluvčí pro zahraniční politiku, upřesnila stanice BBC.

Šestapadesátiletá politička porazila v hlasování další čtyři kandidáty, kterými byli Bill Etheridge, Lisa Duffyová, Liz Jonesová a Phillip Broughton.

Farage se do ústraní nechystá

Odstupující předseda Farage krátce před hlasováním řekl, že bude i nadále působit jako poslanec za UKIP. Hodlá přitom tlačit na vládu, aby splnila očekávání obyvatel u migrace a dalších otázek. Dále uvedl, že podpoří svého nástupce, ať bude zvolen kdokoli.

"Neodcházím do politického důchodu. Nejdu do žádného domku v ústraní, kde už bych nikdy nebyl viděn. Odstupuji jako lídr a opouštím první linii. Ale stále hodlám podporovat veškeré úsilí UKIP a budu podporovat jakéhokoli vítěze (hlasování o šéfovi strany)," citoval Farage server BBC.

Farage se výrazně zasloužil o to, že Britové v červnovém referendu hlasovali pro odchod své země z Evropské unie. Očekávalo se, že po tomto výsledku Farage stranu povede dál.

V červenci ale z čela UKIP odstoupil. Řekl, že dosáhl hlavního politického cíle a že se chce nyní více věnovat rodině.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy