Novodobý kazašský "rytíř" staví 35 let středověký hrad. Starého muže měli za blázna

Jana Václavíková
23. 12. 2018 12:57
Bývalý kazašský stavební dělník Ivan Plotnikov věnoval poslední tři desítky let svého života nezvyklému snu. Staví středověký hrad, který si přál už jako čtyřletý chlapec. Tehdy se chtěl podobat anglickým králům.
Kazašský důchodce staví přes 30 let středověký hrad. Plní si dětský sen | Video: Current time

"Už jsem lezl rodičům na nervy s mými rytíři, pevnostmi a brněním," říká nyní sedmdesátiletý Plotnikov, kterému vydržel jeho životní cíl až do současnosti.

Snu o hradu se nepustil, ani když se mu posmívaly děti ve škole. Naopak, v sedmi letech si nakreslil plánek stavby, který ještě teď nosí u sebe. Plotnikovův příběh zveřejnil mezi jinými tchajwanský deník Taipei Times.

Když Plotnikov vyrostl, začal přemýšlet nad penězi. "Moji rodiče odmítli stavbu financovat, a tak jsem se rozhodl, že vyloupím spořitelnu," vzpomíná Plotnikov. "13. srpna 1963 jsem vešel s upilovanou brokovnicí do banky v Almaty a namířil jsem na pokladní. Dala mi pět rublů. To bylo všechno, co měla, protože banka právě otevřela."

Policisté ho následně zatkli, a protože Plotnikov trval na tom, že si chtěl za ukradené peníze postavit hrad, zavřeli do na dva roky do psychiatrické léčebny. "Byly to hrozné časy. Dodnes nevím, z čeho mě vyléčili. Možná jsem skutečně nemocný," vzpomíná stavitel.

Podle on-line magazínu zaměřeného na fotografie Bird in Flight existuje ale i jiná verze příběhu. Údajně měl při opilecké rvačce vážně zranit jiného muže. Dostal čtyři roky ve vězení, nakonec v něm ale strávil jen jeden rok a zbytek si odseděl v psychiatrické léčebně. Tuto verzi potvrdili i jeho sousedé. Není tak zcela jasné, v čem Plotnikov mluví pravdu a kdy si realitu "přibarvuje".

Kazašský "rytíř" si není jistý ani tím, odkud jeho posedlost hrady a středověkem pochází. Zajímal se o ně, co si pamatuje.

S budováním hradu začal v roce 1983, kdy ve všední dny pracoval na stavbách a o víkendech na své pevnosti. Když na konci devadesátých let minulého století odešel do důchodu, začal se stavbě hradu věnovat na plný úvazek. Jedinou výjimku tvoří zimní období, které tráví ve svém bytě v největším městě v Kazachstánu Almaty.

Jeho penze mu tak akorát pokryje nájem, proto si musí přivydělávat vykopáváním brambor. Kromě peněz a jídla tak získává i cement potřebný ke stavbě. S tou mu v posledních letech pomáhají dobrovolníci, kteří mu také zajišťují ochranu. Nedávno totiž Plotnikova u hradu někdo přepadl a od té doby se bojí chodit na místo sám.

I přes dlouhá léta, po která se snaží hrad postavit, je zatím teprve v polovině. Přesto svůj sen nevzdává. "Pevnost budu stavět, dokud nezemřu, stejně jako Lenin a Stalin budovali komunismus," říká Plotnikov.

"Říká se, že muž by měl dosáhnout tří věcí, než zemře: postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Nemám děti, ale nechávám za sebou pevnost. Možná si tak někdo bude Ivana pamatovat," uzavírá.

Video: Bývalo to hornické město plné života. Po válce s Ruskem se změnilo v město duchů

Bývalo to hornické město plné života. Po válce s Ruskem se však změnilo v město duchů | Video: Current time
 

Právě se děje

před 16 minutami

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

AC sází na veterány. Zlatana doplní Mandžukič

Vedoucí celek italské fotbalové ligy AC Milán potvrdil příchod útočníka Maria Mandžukiče. Čtyřiatřicetiletý vicemistr světa z roku 2018 s klubem podepsal smlouvu do konce sezony a součástí dohody je i opce pro následující ročník.

Mandžukič působil poslední rok v katarském Duhajlu. Předtím strávil čtyři a půl roku v Juventusu, za který v soutěžních zápasech nastřílel 44 branek, čtyřikrát s ním vyhrál ligu a třikrát národní pohár. Za sebou má také angažmá v Dinamu Záhřeb, Wolfsburgu, Atléticu Madrid a Bayernu Mnichov, se kterým v roce 2013 ovládl i Ligu mistrů.

V týmu AC Milán, který vede Serii A o tři body před městským rivalem Interem, se Mandžukič potká s jiným zkušeným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem. Devětatřicetiletý Švéd patří s dvanácti góly mezi nejlepší střelce dosavadního průběhu Serie A.

Další zprávy