Novodobý kazašský "rytíř" staví 35 let středověký hrad. Starého muže měli za blázna

Jana Václavíková
23. 12. 2018 12:57
Bývalý kazašský stavební dělník Ivan Plotnikov věnoval poslední tři desítky let svého života nezvyklému snu. Staví středověký hrad, který si přál už jako čtyřletý chlapec. Tehdy se chtěl podobat anglickým králům.
Kazašský důchodce staví přes 30 let středověký hrad. Plní si dětský sen | Video: Current time

"Už jsem lezl rodičům na nervy s mými rytíři, pevnostmi a brněním," říká nyní sedmdesátiletý Plotnikov, kterému vydržel jeho životní cíl až do současnosti.

Snu o hradu se nepustil, ani když se mu posmívaly děti ve škole. Naopak, v sedmi letech si nakreslil plánek stavby, který ještě teď nosí u sebe. Plotnikovův příběh zveřejnil mezi jinými tchajwanský deník Taipei Times.

Když Plotnikov vyrostl, začal přemýšlet nad penězi. "Moji rodiče odmítli stavbu financovat, a tak jsem se rozhodl, že vyloupím spořitelnu," vzpomíná Plotnikov. "13. srpna 1963 jsem vešel s upilovanou brokovnicí do banky v Almaty a namířil jsem na pokladní. Dala mi pět rublů. To bylo všechno, co měla, protože banka právě otevřela."

Policisté ho následně zatkli, a protože Plotnikov trval na tom, že si chtěl za ukradené peníze postavit hrad, zavřeli do na dva roky do psychiatrické léčebny. "Byly to hrozné časy. Dodnes nevím, z čeho mě vyléčili. Možná jsem skutečně nemocný," vzpomíná stavitel.

Podle on-line magazínu zaměřeného na fotografie Bird in Flight existuje ale i jiná verze příběhu. Údajně měl při opilecké rvačce vážně zranit jiného muže. Dostal čtyři roky ve vězení, nakonec v něm ale strávil jen jeden rok a zbytek si odseděl v psychiatrické léčebně. Tuto verzi potvrdili i jeho sousedé. Není tak zcela jasné, v čem Plotnikov mluví pravdu a kdy si realitu "přibarvuje".

Kazašský "rytíř" si není jistý ani tím, odkud jeho posedlost hrady a středověkem pochází. Zajímal se o ně, co si pamatuje.

S budováním hradu začal v roce 1983, kdy ve všední dny pracoval na stavbách a o víkendech na své pevnosti. Když na konci devadesátých let minulého století odešel do důchodu, začal se stavbě hradu věnovat na plný úvazek. Jedinou výjimku tvoří zimní období, které tráví ve svém bytě v největším městě v Kazachstánu Almaty.

Jeho penze mu tak akorát pokryje nájem, proto si musí přivydělávat vykopáváním brambor. Kromě peněz a jídla tak získává i cement potřebný ke stavbě. S tou mu v posledních letech pomáhají dobrovolníci, kteří mu také zajišťují ochranu. Nedávno totiž Plotnikova u hradu někdo přepadl a od té doby se bojí chodit na místo sám.

I přes dlouhá léta, po která se snaží hrad postavit, je zatím teprve v polovině. Přesto svůj sen nevzdává. "Pevnost budu stavět, dokud nezemřu, stejně jako Lenin a Stalin budovali komunismus," říká Plotnikov.

"Říká se, že muž by měl dosáhnout tří věcí, než zemře: postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Nemám děti, ale nechávám za sebou pevnost. Možná si tak někdo bude Ivana pamatovat," uzavírá.

Video: Bývalo to hornické město plné života. Po válce s Ruskem se změnilo v město duchů

Bývalo to hornické město plné života. Po válce s Ruskem se však změnilo v město duchů | Video: Current time
 

Právě se děje

před 16 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy