Novodobý Ikaros chtěl přeletět Gibraltar, spadl do moře

jem
25. 11. 2009 19:55
Švýcarský dobrodruh chtěl s raketou na zádech přeletět z Afriky do Evropy
Záchranná helikoptéra hledá ztroskotaného dobrodruha poblíž španělských břehů
Záchranná helikoptéra hledá ztroskotaného dobrodruha poblíž španělských břehů | Foto: Reuters

Madrid - Říkají mu Ikaros anebo také Jet Man.

Bývalý vojenský pilot ze Švýcarska Yves Rossy se chtěl stát prvním člověkem, který přeletí z Afriky do Evropy. Pomocí vlastních "křídel", poháněných raketou upevněnou na zádech.

Jeho pokus ale nevyšel, muž krátce po startu havaroval. Jak informovala agentura Reuters, padesátiletý dobrodruh Yves Rossy si připevnil na záda raketový motor a křídla a chystal se takto přeletět z pobřeží Maroka na španělskou pláž.

Avšak krátce poté, co se odpoutal od malého letadla, které ho vyneslo do startovní pozice, nastaly potíže a rakeťák spadnul.

Diváci sledují helikoptéru, který přivážející dobrodruha Yvese ,,rakeťáka" Rossyho
Diváci sledují helikoptéru, který přivážející dobrodruha Yvese ,,rakeťáka" Rossyho | Foto: Reuters

Video, který jeho tým pořídil, údajně zachycuje krátký průlet mraky a poté ho zachycuje, jak si po neúspěchu balí padák. Podle vyjádření dobrodruhova ženevského týmu se mu při pokusu o rekord nic nestalo.

Yves Rossy měl v úmyslu uletět asi čtyřicet kilometrů do Atlanterry v jižním Španělsku rychlostí okolo 220 kilometrů v hodině. Křídlo připevněné k jeho zádům obsahovalo třicet litrů kerosínu, který pohání jeho raketový motor.

Podívejte se, jak létá s raketou na zádech:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 18 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 50 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy