Novinka v EU: Instituce poskytnou zájemcům svá data

ČTK ČTK
10. 4. 2013 20:10
Podle unie má být chystaný krok příležitostí pro firmy, které chtějí rozjet podnikání

Brusel - Země evropské sedmadvacítky včetně České republiky budou muset v blízké budoucnosti poskytnout zájemcům veškerá data, která sesbírají státní instituce.

Dohodli se na tom v Bruselu jejich zástupci. Nové nařízení se týká těch informací, jejichž zveřejnění nepoškodí autorská práva ani soukromí.

Podle unie má být chystaný krok příležitostí pro firmy, které budou moci kupříkladu na základě získaných geografických či statistických údajů rozjet vlastní podnikání. Například na poli mobilních aplikací.

Úpravy směrnice o užívání informací z veřejného sektoru schválil výbor stálých zástupců při Evropské unii (COREPER), potvrdit ho ovšem ještě musí Evropský parlament a členské státy.

Nová pravidla by pak mohla začít platit v roce 2015.

Za poskytnutí informací si státní instituce budou moci účtovat jen minimální manipulační poplatky, a Brusel si proto slibuje, že se státní data stanou "zlatým dolem" pro podnikavé firmy.

Eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová odhadla, že se v této oblasti může skrývat potenciální nárůst obratu až o 40 miliard eur.

Nutnost poskytovat data se bude týkat i muzeí, knihoven a archivů. Data, která shromažďuje řada státních institucí, mohou mít různé využití.

Uvádí se například, že uplatnění by našla při vývoji internetových a mobilních aplikací s dopravními informacemi pro řidiče či navigací.

 

Právě se děje

Další zprávy