Novinka v EU: Instituce poskytnou zájemcům svá data

ČTK ČTK
10. 4. 2013 20:10
Podle unie má být chystaný krok příležitostí pro firmy, které chtějí rozjet podnikání

Brusel - Země evropské sedmadvacítky včetně České republiky budou muset v blízké budoucnosti poskytnout zájemcům veškerá data, která sesbírají státní instituce.

Dohodli se na tom v Bruselu jejich zástupci. Nové nařízení se týká těch informací, jejichž zveřejnění nepoškodí autorská práva ani soukromí.

Podle unie má být chystaný krok příležitostí pro firmy, které budou moci kupříkladu na základě získaných geografických či statistických údajů rozjet vlastní podnikání. Například na poli mobilních aplikací.

Úpravy směrnice o užívání informací z veřejného sektoru schválil výbor stálých zástupců při Evropské unii (COREPER), potvrdit ho ovšem ještě musí Evropský parlament a členské státy.

Nová pravidla by pak mohla začít platit v roce 2015.

Za poskytnutí informací si státní instituce budou moci účtovat jen minimální manipulační poplatky, a Brusel si proto slibuje, že se státní data stanou "zlatým dolem" pro podnikavé firmy.

Eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová odhadla, že se v této oblasti může skrývat potenciální nárůst obratu až o 40 miliard eur.

Nutnost poskytovat data se bude týkat i muzeí, knihoven a archivů. Data, která shromažďuje řada státních institucí, mohou mít různé využití.

Uvádí se například, že uplatnění by našla při vývoji internetových a mobilních aplikací s dopravními informacemi pro řidiče či navigací.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy