Novinařina není autorská činnost, tvrdí slovenský soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 1. 2012 13:35
Vydavatel novin prohrál, agentura může jeho články přeprodávat dle libosti
Titulní strany slovenských deníků během protestu proti novele tiskového zákona.
Titulní strany slovenských deníků během protestu proti novele tiskového zákona. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Novinové články na Slovensku nejsou autorským dílem, tudíž je může kdokoliv kopírovat a šířit bez vědomí jejích autora či vydavatele.

Tímto precedentním verdiktem rozsoudil Krajský soud v Bratislavě mediální dům Ecopress a firmu Storin, napsal server SME.sk.

Ecopress, jenž na Slovensku vydává Hospodářské noviny, zažaloval Storin zabývající se monitoringem médií, kvůli neoprávněnému nakládání s jeho majetkem.

Storin vytváří databázi článků a nabízí jejich kompletní znění, vyhledávání podle klíčových slov i přístup do archívu, aniž by k tomu měl souhlas vydavatele. Za to pak inkasuje peníze.

Služby Storinu využívají mimo jiné čtyři slovenská ministerstva, Národní bezpečnostní úřad a další klíčové instituce.

Například slovenské ministerstvo financí si tak objednalo ranní zasílání všech článků, v nichž je zmíněno jméno šéfa resortu Ivana Mikloše nebo jakákoliv ekonomická témata. Za to úřad Storinu ročně zaplatí 24 tisíc eur.

Netvůrčí novináři

Podle krajského soudu je to v pořádku, protože denní novinové a webové zpravodajství nevykazuje známky autorského díla, a tak se na něj nevztahuje ani ochrana duševního vlastnictví.

V rozsudku se doslova píše, že novináři nevyvíjí dostatečně tvořivou činnost, aby se na ně autorská ochrana vztahovala. Jako příklad soudu posloužil článek o státním rozpočtu, v němž prý autorka pouze poskládala tvrzení jiných subjektů a informací z rozpočtu.

"Projevená tvořivost není taková, abychom mohli konstatovat, že by článek bez jejího přičinění nemohl vzniknout," cituje zpravodajský web z rozsudku slovenského soudu. A upozorňuje, že součástí posuzovaných materiálů byl i rozhovor.

Český zákon na monitoring pamatuje

Reakce slovenského Syndikátu novinářů na sebe nenechala dlouho čekat. Jeho předseda Peter Kubínyi soud označil za nekompetentní. "Projevil nedostatečné znalosti o novinářské práci," řekl doslova.

S rozsudkem nebyla spokojena ani žalující strana. Podle právní kanceláře, jež Ecopress zastupuje, Krajský soud v Bratislavě autorský zákon chybně vykládá a dopouští se tím zásahů do práv garantovaných ústavou. Zástupce vydavatelského domu proto podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žalobu na Storin již podaly také deníky SME, Pravda a týdeník Trend.

Zástupci Storin naopak tvrdí, že jde o nekalý konkurenční boj - Ecopress totiž nabízí stejnou službu a žalobou se údajně chce zbavit konkurence. Například Newton media, tedy další společnost, jež se sledováním sdělovacích prostředků zabývá, má ale podle svého ředitele Ľubomíra Šimáška s vydavateli uzavřené licenční smlouvy.

Český autorský zákon stanovuje, že monitorovací agentury musejí mít s vydavateli uzavřeny licenční dohody - ty pak určují podmínky, za nichž je s články dále nakládáno. Především to, zda smějí být využívány bezplatně, nebo za úplatu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy