Novinařina není autorská činnost, tvrdí slovenský soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 1. 2012 13:35
Vydavatel novin prohrál, agentura může jeho články přeprodávat dle libosti
Titulní strany slovenských deníků během protestu proti novele tiskového zákona.
Titulní strany slovenských deníků během protestu proti novele tiskového zákona. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Novinové články na Slovensku nejsou autorským dílem, tudíž je může kdokoliv kopírovat a šířit bez vědomí jejích autora či vydavatele.

Tímto precedentním verdiktem rozsoudil Krajský soud v Bratislavě mediální dům Ecopress a firmu Storin, napsal server SME.sk.

Ecopress, jenž na Slovensku vydává Hospodářské noviny, zažaloval Storin zabývající se monitoringem médií, kvůli neoprávněnému nakládání s jeho majetkem.

Storin vytváří databázi článků a nabízí jejich kompletní znění, vyhledávání podle klíčových slov i přístup do archívu, aniž by k tomu měl souhlas vydavatele. Za to pak inkasuje peníze.

Služby Storinu využívají mimo jiné čtyři slovenská ministerstva, Národní bezpečnostní úřad a další klíčové instituce.

Například slovenské ministerstvo financí si tak objednalo ranní zasílání všech článků, v nichž je zmíněno jméno šéfa resortu Ivana Mikloše nebo jakákoliv ekonomická témata. Za to úřad Storinu ročně zaplatí 24 tisíc eur.

Netvůrčí novináři

Podle krajského soudu je to v pořádku, protože denní novinové a webové zpravodajství nevykazuje známky autorského díla, a tak se na něj nevztahuje ani ochrana duševního vlastnictví.

V rozsudku se doslova píše, že novináři nevyvíjí dostatečně tvořivou činnost, aby se na ně autorská ochrana vztahovala. Jako příklad soudu posloužil článek o státním rozpočtu, v němž prý autorka pouze poskládala tvrzení jiných subjektů a informací z rozpočtu.

"Projevená tvořivost není taková, abychom mohli konstatovat, že by článek bez jejího přičinění nemohl vzniknout," cituje zpravodajský web z rozsudku slovenského soudu. A upozorňuje, že součástí posuzovaných materiálů byl i rozhovor.

Český zákon na monitoring pamatuje

Reakce slovenského Syndikátu novinářů na sebe nenechala dlouho čekat. Jeho předseda Peter Kubínyi soud označil za nekompetentní. "Projevil nedostatečné znalosti o novinářské práci," řekl doslova.

S rozsudkem nebyla spokojena ani žalující strana. Podle právní kanceláře, jež Ecopress zastupuje, Krajský soud v Bratislavě autorský zákon chybně vykládá a dopouští se tím zásahů do práv garantovaných ústavou. Zástupce vydavatelského domu proto podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žalobu na Storin již podaly také deníky SME, Pravda a týdeník Trend.

Zástupci Storin naopak tvrdí, že jde o nekalý konkurenční boj - Ecopress totiž nabízí stejnou službu a žalobou se údajně chce zbavit konkurence. Například Newton media, tedy další společnost, jež se sledováním sdělovacích prostředků zabývá, má ale podle svého ředitele Ľubomíra Šimáška s vydavateli uzavřené licenční smlouvy.

Český autorský zákon stanovuje, že monitorovací agentury musejí mít s vydavateli uzavřeny licenční dohody - ty pak určují podmínky, za nichž je s články dále nakládáno. Především to, zda smějí být využívány bezplatně, nebo za úplatu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy