"Jsem velmi znepokojen a zarmoucen zprávami přicházejícími z Moskvy o tom, že investigativní novinář Ivan Golunov byl podroben násilí a zraněn příslušníky policie ve vazbě v moskevské cele. Policejní násilí během vyšetřování je striktně zakázáno článkem 3 Evropské úmluvy o lidských právech, ke které se Rusko připojilo," píše Jagland ve veřejném prohlášení.
Никулинский суд Москвы отправил журналиста Ивана Голунова, обвиняемого в покушении на сбыт наркотиков, под домашний арест на 2 месяца. Репортаж из зала суда pic.twitter.com/HaGHYbt6PF
— Радио Свобода (@SvobodaRadio) June 9, 2019
"Ivan Golunov navíc tvrdí, že důkazy proti němu byly zmanipulované, což budí ještě větší znepokojení. S přihlédnutím k těmto podezřelým skutečnostem vyzývám ministra vnitra Ruské federace pana Kokolceva, aby osobně tuto situaci prověřil," dodal generální sekretář Rady Evropy.
"Stejně tak doufám, že ji prověří i ruská ombudsmanka Moskalková. Svoboda projevu i právo na bezpečí jsou základem každé demokratické společnosti. Soudní a policejní složky musí tyto hodnoty hájit," upřesnil Jagland. Ruská zmocněnkyně pro lidská práva Tatjána Moskalková mezitím na svém webu oznámila, že kauze Golunova "věnuje zvýšenou pozornost".
Nepohodlný svědek?
Ivan Golunov (36) je v Rusku známým novinářem a redaktorem nezávislého zpravodajského serveru Meduza. Ve svých článcích se zaměřuje na korupci v moskevské městské správě i mezi dalšími ruskými úředníky.
Policie Golunova zadržela ve čtvrtek, když mířil na schůzku se svým zdrojem a v jeho batohu byly podle policistů objeveny drogy, konkrétně mefedron a kokain. Šestatřicetiletý reportér držení drog popírá a je podle svého advokáta přesvědčen, že mu je podstrčila policie, aby ho dostala do vězení.
Ještě před sobotním soudním jednáním byl Ivan Golunov převezen z vazby do nemocnice. Podle právníka Pavla Čikova policisté jeho klienta ve vazbě zbili a on následně zkolaboval. Novinář mohl mít zlomená žebra a otřes mozku, tvrdí advokát.
Russian investigative journalist #Golunov beaten by Police in custody, police officer „stepped on his chest“ for refusal to sign a police report.
— Pirate Party☠️Weekly (@PiratePartyINT) June 9, 2019
Updated: Arrested on fake drug charges as govt uses police abuse to silence media who report on corruption. pic.twitter.com/ROVkod6xNR
Lékaři ale podle ruských médií nezjistili žádná vážná zranění, pouze modřiny a odřeniny. Policie jakékoli násilí odmítá. "Zadržený si stěžoval, že se necítí dobře. Byla zavolána záchranka, …ale lékaři rozhodli, že by měl být převezen na vyšetření do nemocnice," citovala agentura Interfax z tiskového prohlášení moskevské policie.
Zástupkyně prezidentské rady pro lidská práva Eva Merkačevová, která Golunova v pátek navštívila, ve svém prohlášení uvedla, že jí novinář řekl, že "nespal již 24 hodin a necítí se dobře, také vůbec nejedl". Ukázal jí zranění na zádech, které podle svých slov utrpěl, když ho policisté vlekli. Rovněž jí řekl, že ho policisté dvakrát uhodili do hlavy a stáli mu na hrudi.
Moskevský soud následně odmítl ponechat novináře i nadále ve vazbě a rozhodl, že bude Golunov namísto toho držen dva měsíce v domácím vězení.
Velká vlna solidarity
Případ zadrženého investigativního novináře vyvolal mezi jeho kolegy vlnu solidarity. Na jeho podporu vystoupil například prominentní ruský moderátor Vladimir Pozner. "Zatčení Ivana Golunova je plivnutím do tváře všech novinářům v Rusku. A já nechci, aby mi plivali do tváře," prohlásil známý novinář ve videu na podporu svého kolegy.
Владимир Познер: «Задержание Ивана Голунова — это плевок в лицо всех журналистов России. Я не желаю, чтобы мне плевали в лицо» pic.twitter.com/a1j3yrOAj0
— Meduza (@meduzaproject) June 8, 2019
Solidaritu investigativnímu novináři vyjádřili i známý zpěvák Jurij Ševčuk ze skupiny DDT nebo jeho kolega, hudebník Boris Grebenščikov. "Chci být hrdý na Rusko. A to, co se nyní děje, je ostudné a zahanbující. Dokud Ivana neosvobodí, půjde o ostudu a hanbu celého Ruska," napsal Grebenščikov.
Tři největší ekonomické deníky v Rusku - Kommersant, Vědomosti a RBK - dokonce jako symbol solidarity oznámily bezprecedentní akci. Poprvé v dějinách těchto redakcí se dohodly na stejné podobě titulní strany, na které vyzývají k podpoře Ivana Golunova.
Tři nejdůležitější ekonomické deníky budou mít zítra stejnou titulku. Poprvé v dějinách. Na podporu novináře Ivana Golunova. «Ведомости», «Ќоммерсантъ» и РБК впервые выйдут с одинаковой первой полосой https://t.co/1h43DIBtik
— Ondrej Soukup (@ondrasoukup) June 9, 2019
Petice na podporu ruského novináře vznikla i v Česku. "Prosíme novinářskou obec a úřady České republiky, aby vyjádřily podporu Ivanu Golunovovi a svobodě slova v Rusku tím, že budou od jeho úřadů žádat spravedlivé prošetření Golunovova prohřešku a požadovat potrestání těch, kteří proti němu vykonstruovali trestní obvinění," stojí v textu, rozeslaném Antonem Litvinem, ředitelem festivalu aktuální ruské kultury Kulturus.
Pod textem jsou vedle Litvina podepsáni například novináři Ostap Karmodi, Grigory Pasko, Irina Šulcová, Olga Romanovová, bloger Rustem Adagamov, aktivistka Eugenie Číhalová nebo Nadia Rovderova z galerie Artinbox.
Ještě není vyhráno
Jak zdůraznili Golunovovi advokáti, zadržený novinář je právně stále ve velmi složité situaci. "Budeme muset dokázat, že je Ivan nevinný. A to se nám podaří jen, když prokážeme vinu těch, kteří ho prohledávali," uvedl právník Pavel Čikov. Ivan Golunov před soudem veškerá obvinění odmítl. "Nespáchal jsem žádný zločin. Jsem připravený spolupracovat s vyšetřovateli, nemám s drogami nic společného," citovaly ho ruské agentury.
Šéf serveru Meduza Ivan Kolpakov již dříve novinářům řekl, že je "stoprocentně přesvědčen" o tom, že zatčení souvisí s Golunovovou profesionální činností. V minulých dnech prý dostal několik výhrůžek, podle Kolpakova je vyvolal článek, na kterém Golunov pracoval. Jedním z jeho témat byly údajné machinace v moskevském pohřebnictví, jehož část je podle ruských médií v rukou kriminálních gangů.
Ruskojazyčný server Meduza byl založen před pěti lety a jeho centrála sídlí v lotyšské metropoli Rize. Redakce se tam přesunula z obavy před represemi ruských úřadů. V Moskvě má několik zvláštních zpravodajů, jedním z nich je i Ivan Golunov.
VIDEO: Rozhovor s šéfredaktorem ruského časopisu Novaja Gazeta Dmitrijem Muratovem.