Novinář, který psal o smrti ruských žoldnéřů v Sýrii, za nejasných okolností vypadl z okna a zemřel

sw sw
Aktualizováno 16. 4. 2018 8:46
Maxim Borodin byl jedním z novinářů, kteří upozornili na smrt desítek ruských žoldnéřů z takzvané Vagnerovy skupiny po náletu spojenců v Sýrii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jekatěrinburk - Novinář Maxim Borodin, který upozornil na smrt ruských žoldnéřů v Sýrii, zemřel v neděli v jedné z jekatěrinburských nemocnic poté, co dříve tento týden vypadl za nejasných okolností z okna svého bytu v pátém patře.

"Dnes ráno na ARO 23. nemocnice v Jekatěrinburku zemřel novinář agentury Nový den a náš kolega Maxim Borodin. Vědomí už nenabyl. Lékaři bojovali o jeho život několik dní, ale zranění, která při pádu z pátého patra utrpěl, byla příliš vážná," informovala bez dalších podrobností Borodinova redakce.

Šéfredaktorka agentury Polina Rumjancevová Svobodné Evropě sdělila, že nemuselo jít o nešťastnou náhodu či sebevraždu. "Abychom pochopili, co se stalo, je třeba získat přístup do jeho bytu, čímž se zabýváme. Jestli se objeví jakákoli známka, že šlo o zločin, budeme o tom informovat," řekla s tím, že její kolega neměl důvod brát si život.

Dvaatřicetiletý Borodin byl jedním z novinářů, kteří upozornili na smrt desítek ruských žoldnéřů z takzvané Vagnerovy skupiny, soukromé polovojenské organizace, po náletu spojenců v Sýrii. K incidentu došlo letos 7. února, když ruská jednotka překročila linii, která dělí vládní území od oblasti, kterou ovládají Syrské demokratické síly podporované západními spojenci. Borodin tehdy například publikoval svědectví blízkých zabitých žoldnéřů.

Podle listu Moskovskij Komsomolec se vyšetřovatelé přiklánějí k verzi, že Borodin nezemřel cizím zaviněním. Na místě zjistili, že novinářův byt byl zamčen zevnitř. Dopis na rozloučenou se nenašel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy