Novinář, který psal o smrti ruských žoldnéřů v Sýrii, za nejasných okolností vypadl z okna a zemřel

sw sw
Aktualizováno 16. 4. 2018 8:46
Maxim Borodin byl jedním z novinářů, kteří upozornili na smrt desítek ruských žoldnéřů z takzvané Vagnerovy skupiny po náletu spojenců v Sýrii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jekatěrinburk - Novinář Maxim Borodin, který upozornil na smrt ruských žoldnéřů v Sýrii, zemřel v neděli v jedné z jekatěrinburských nemocnic poté, co dříve tento týden vypadl za nejasných okolností z okna svého bytu v pátém patře.

"Dnes ráno na ARO 23. nemocnice v Jekatěrinburku zemřel novinář agentury Nový den a náš kolega Maxim Borodin. Vědomí už nenabyl. Lékaři bojovali o jeho život několik dní, ale zranění, která při pádu z pátého patra utrpěl, byla příliš vážná," informovala bez dalších podrobností Borodinova redakce.

Šéfredaktorka agentury Polina Rumjancevová Svobodné Evropě sdělila, že nemuselo jít o nešťastnou náhodu či sebevraždu. "Abychom pochopili, co se stalo, je třeba získat přístup do jeho bytu, čímž se zabýváme. Jestli se objeví jakákoli známka, že šlo o zločin, budeme o tom informovat," řekla s tím, že její kolega neměl důvod brát si život.

Dvaatřicetiletý Borodin byl jedním z novinářů, kteří upozornili na smrt desítek ruských žoldnéřů z takzvané Vagnerovy skupiny, soukromé polovojenské organizace, po náletu spojenců v Sýrii. K incidentu došlo letos 7. února, když ruská jednotka překročila linii, která dělí vládní území od oblasti, kterou ovládají Syrské demokratické síly podporované západními spojenci. Borodin tehdy například publikoval svědectví blízkých zabitých žoldnéřů.

Podle listu Moskovskij Komsomolec se vyšetřovatelé přiklánějí k verzi, že Borodin nezemřel cizím zaviněním. Na místě zjistili, že novinářův byt byl zamčen zevnitř. Dopis na rozloučenou se nenašel.

 

Právě se děje

Další zprávy