Nového Hitlera nepřipustíme, ujišťují se v krizi Němci

Martin Novák Martin Novák
17. 2. 2009 23:00
Podle politologa mohou radikálové posílit i v ČR, bude-li krize sílit

* Ministr financí Steinbrück varuje před protekcionismem * Radikální nacionalisté bodují hlavně ve východních spolkových zemích * Je "hnědé nebezpečí" aktuální i v České republice?

Berlín - Německo se snaží vyhrabat z nejhorší recese od konce druhé světové války a politici varují, aby krize zemi neotáčela tam, kam sahají prvopočátky nejhoršího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Tedy do třicátých let minulého století, ovlivněných velkou hospodářskou krizí. Jak známo, v lednu 1933 se v Německu dostal k moci coby domnělý spasitel Adolf Hitler.

Dnes se vracejí obavy, že by "hnědé" nacionalistické strany v Německu mohly kvůli krizi posílit. A to zejména ve východních spolkových zemích (tedy na území bývalé komunistické NDR), kde je větší nezaměstnanost a horší životní úroveň než na západě země.

Vzestup v bývalé NDR

Dvě extremistické formace ideologicky blízké hitlerovskému nacismu - Národní demokratická strana (NPD) a Německá lidová unie (DVU) - už mají poslance v zemských parlamentech. Do berlínského Bundestagu se zatím nedostaly.

Spolkový ministr financí Peer Steinbück (druhý zleva) přechází ulici v Římě, kde se zúčastnil summitu státníků zemí G7.
Spolkový ministr financí Peer Steinbück (druhý zleva) přechází ulici v Římě, kde se zúčastnil summitu státníků zemí G7. | Foto: Reuters

Krize a možné sociální nepokoje nenechávají německé politiky klidnými. Průzkum Nadace Friedricha Eberta ukázal, že 26 procent dotázaných Němců je pro systém „jedné silné strany, která by reprezentovala německou společnost."

„Nesmíme opakovat chyby ze třicátých let. Nesmíme dopustit návrat protekcionismu. Velká hospodářská krize nebyla způsobena ani tak krachem na newyorské burze v roce 1929 jako zvýšením dovozních cel na zemědělské výrobky, ke kterému sáhl tehdejší americký prezident Hoover," uvedl na zasedání sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí G7 v Římě německý ministr financí Peer Steinbrück.

Národní demokratická strana už vydala své prohlášení ke krizi. Volá po znárodnění německých bank.

 

„Sociální problémy mohou v Německu vést k tomu, že demokratický a tržní systém postihne krize legitimity a lidé v něj ztratí víru," myslí si Steinbrück. Právě protekcionismus a populistické návrhy na řešení ekonomické krize podle něj tehdy přispěly hlavním dílem ke vzestupu Hitlera.

Cesta k Osvětimi začala krizí 

Před hnědým nebezpečím varuje v souvislosti se současnou krizí i německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Policie vytlačuje v Drážďanech ze silnice levičáky, kteří protestovali proti demonstraci krajních pravičáků...
Policie vytlačuje v Drážďanech ze silnice levičáky, kteří protestovali proti demonstraci krajních pravičáků... | Foto: Reuters

„Měli bychom se poučit z dvacátých a třicátých let. A uvědomit si, že krize může být velkým ohrožením pro společnost. Důsledkem tehdejší krize byl Adolf Hitler a nepřímo pak druhá světová válka a Osvětim," řekl Schäuble časopisu Der Spiegel.

Jsou obavy ze vzestupu nacionalistických a populistických stran relevantní i v České republice? Může krize pomoci například Národní straně či Dělnické straně?

Český politolog Jan Kubáček se domnívá, že pokud se problémy v Evropské unii i samotné České republice budou stupňovat, vyloučeno to není.

„Pokud by ekonomická krize nadále dramaticky sílila, Evropská unie se vydala cestou ekonomického protekcionismu a uzavírání jednotlivých ekonomik do sebe, česká parlamentní politika se vzájemně zablokovala a parlamentní strany se uchylovaly k protestnímu a populistickému slovníku, pak to může napomoci nástupu protestní radikální populistické strany. Takovýto typ politického uskupení by využil neschopnosti oficiální parlamentní politiky reagovat a řešit adekvátně společenské problémy," uvedl Jan Kubáček pro Aktuálně.cz

Podle jeho názoru mohou v krizových dobách u voličů bodovat stoupenci jednoduchých a rychlých řešení.

„Vzestupu by napomohl i populistický slovník velkých "kamenných" stran, ke kterému by se uchylovaly a který by mnohé xenofobní ataky radikálů legitimizoval před veřejností. A pokud by vsadili na viditelnou manifestaci síly, skrze politiku v ulicích, rychlá a jednoduchá řešení, razantní slovník, vytváření umělých nepřátel a obětních beránků v kombinaci s "naoko" kultivovaným předákem s kravatou, který by přidával zdání profesionality a umírněnosti, tak pak by mohli zabodovat a vybudovat si pevnější pozici v českém politickém systému," domnívá se Kubáček.

 

 

Právě se děje

Další zprávy