Nové video ukazuje, proč zemřel neozbrojený černoch

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 4. 2015 11:35
Policejní záznam vyvrací prvotní domněnky, že policista střílel bez varování. Afroameričan nicméně strážníka na životě nijak neohrožoval.
Podle rodiny Scott utíkal kvůli nezaplaceným alimentům. | Video:

North Charleston - Americké úřady zveřejnily videozáznam ze služebního vozu strážníka, který v sobotu zastřelil prchajícího neozbrojeného Afroameričana.

Třiatřicetiletý policista Michael Slager zastavil veterána jihokarolínské pobřežní stráže Waltera Scotta proto, že si všiml, že na jeho autě nesvítí zadní koncové světlo.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Silniční kontrola zpočátku probíhá naprosto rutinně.

Policista padesátiletého muže vyzývá, aby mu předložil řidičský průkaz a doklad o registraci vozidla.

Scott u sebe ale osvědčení o registraci vozu nemá a tvrdí, že si auto nedávno koupil. Doklady prý ještě nestihl vyřídit.

Strážník se proto vrací do služebního auta a prověřuje si totožnost kontrolovaného i původ vozu. Scott ale po chvíli otevře dveře a chce z auta vystoupit.

Strážník ho důrazně vyzve, aby zůstal v autě, a muž uposlechne.

O několik vteřin později nicméně Walter Scott z auta utíká a míří do přilehlého parku. V tomto okamžiku oba muži mizí ze záběru.

Rodina později vypověděla, že otec čtyř dětí utíkal proto, že dlužil na výživném, za což už byl opakovaně trestán.

Neuposlechnutí výzvy, které stálo život

Co se dělo potom, veřejnost ví díky náhodnému kolemjdoucímu, který v parku pořídil vlastní záznam. A právě na jeho základě byl později Michael Slager propuštěn ze služby a obviněn z vraždy.

Ukázalo se totiž, že neozbrojeného Waltera Scotta na útěku několikrát střelil do zad a poté podezřelému - ač mu sám přivodil smrtelná zranění - neposkytl první pomoc.

Když na místo asi po pěti minutách přijeli záchranáři, bylo už pozdě.

Na rozdíl od amatérského videa je nicméně na policejním záznamu slyšet, že policista prchajícího podezřelého opakovaně vyzývá, aby si lehnul na zem.

Tím se vyvrací prvotní domněnky, že policista střílel bez varování.

Amatérské záběry, jež americká média zveřejnila v úterý, vyvolaly v Charlestonu rasové nepokoje.

Autor videa Feidin Santana ve čtvrtek poprvé veřejně promluvil. Řekl, že jej chtěl smazat, když ale zjistil, že vyšetřovatelé pracují s úplně jinou verzí, záznam jim předal.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 48 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy