Nové video: To je civilní letadlo, žasnou rebelové nad MH17

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2015 15:40
Australská média zveřejnila dosud nepublikované video, na němž proruští rebelové zjišťují, o jaké letadlo se jedná.
Australská média zveřejnila nové video, na kterém proruští separatisté ohledávají trosky malajského letadla MH17 jen pár okamžiků po jeho pádu. Pravost informací ve videu není možné ověřit. | Video: Reuters

Hrabove (Ukrajina)/Canberra - Přesně rok od katastrofy australská média přinesla dosud nepublikované video, které zachycuje bezprostřední okamžiky po sestřelení malajsijského letadla MH17 nad východní Ukrajinou.

Na videozáznamu ohlíží trosky letounu nejspíše proruští separatisté - uprostřed dýmajících trosek plení zavazadla pasažérů a jsou překvapení, že nesestřelili vojenské letadlo, nýbrž civilní.

"Je to civilní letadlo!" říká hlas na nahrávce.

Rusky hovořícím mužům na sedmnáctiminutovém videu dělá největší starost, aby se na místo katastrofy nedostali civilisté a dostali do bezpečí černé skříňky.

Jeden z mužů také vyzývá ostatní, aby nic nenatáčeli mobilem.

Podle australské ministryně zahraničních věcí Julie Bishopové materiál, zveřejněný právě na výročí tragédie, budí "zhnusení".

Většina cestujících mezi oběťmi letu MH17 byli Nizozemci, jejichž vlast si dnes rovněž připomene jejich památku. Obyvatelé vsi Hrabove, kde se letoun zřítil, uspořádali k místu katastrofy procesí.

Australský premiér Tony Abbott mezitím v Canbeře při odhalení pamětní desky 38 australským obětem odsoudil "barbarství" činu, spáchaného během konfliktu proruských separatistů a ukrajinských vládních sil.

Oba obřady se odehrály uprostřed stupňující se války slov o to, kdo nese vinu za zničení civilního stroje. Kyjev a Západ tvrdí, že letadlo nejspíše sestřelili proruští separatisté, anebo přímo ruští vojáci, zatímco rebelové a Moskva připisují vinu ukrajinským ozbrojeným silám.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil z odpovědnosti za tragédii nejvyšší ruské vedení. "Vysoce vyspělá zbraň, která sestřelila letadlo, se mohla do rukou teroristů dostat jedině z Ruska. To se nemohlo stát bez účasti, bez přímého rozkazu z nejvyššího politického a vedení sousedního státu," prohlásil v anglicky proneseném projevu k výročí tragédie. Připomněl, že mezi oběťmi bylo i 80 dětí, a zopakoval přísahu, že viníci neuniknou trestu.

Britská vláda se v pátek vyslovila pro zřízení mezinárodního tribunálu, který by viníky potrestal. Návrh však odmítá Rusko, které v Radě bezpečnosti OSN disponuje právem veta. Vladimir Putin návrh ve čtvrtečním telefonátu nizozemskému premiérovi kritizoval jako "kontraproduktivní" a "předčasný", neboť ještě neskončilo vyšetřování, které by - jak zdůraznil - mělo být objektivní a nestranné.

Na palubě letadla se nacházeli mimo Nizozemce i občané Malajsie, Belgie, Kanady, Indonésie, Německa, Nového Zélandu a Filipín. Celkem letadlem cestovalo 298 lidí. Nikdo z nich nepřežil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy