Nové útoky ve Středoafrické republice si vyžádaly až 30 životů, všechna rukojmí byla propuštěna

ČTK ČTK
15. 5. 2017 19:29
Až 30 obětí na životech, včetně šesti pracovníků OSN, si o víkendu vyžádaly útoky křesťanských milicí ve středoafrickém městě Bangassou, které leží na hranici s Kongem. S odvoláním na mírovou misi OSN ve Středoafrické republice a humanitární pracovníky to uvedla agentura Reuters. Na svobodu se v pondělí dostaly poslední stovky rukojmích, jež od víkendu zadržovaly milice v místní mešitě. Útoky byly podle OSN zřejmě zaměřeny na muslimy, ozbrojenci byli zřejmě pod vlivem drog. Odpoledne bylo potvrzeno propuštění všech přibližně 1000 lidí zadržovaných v mešitě v Bangassou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy