Nové polské vládě skončila doba hájení

Roman Staněk
26. 2. 2008 15:00
Za sto dní zlepšil Tusk vztahy s cizinou, doma to vázne
Šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana (vlevo) může být s novou polskou vládou Donalda Tuska (vpravo) spokojený.
Šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana (vlevo) může být s novou polskou vládou Donalda Tuska (vpravo) spokojený. | Foto: Reuters

Krakov (od našeho zpravodaje) - Doba hájení nové vlády Donalda Tuska skončila. Polský premiér a jeho ministři načali tento týden druhou stovku dní své vlády. Během nich už ale opozice tak vstřícná jako doposud nebude.

Polské vydání týdeníku Newsweek upozorňuje, že co vláda nezačne realizovat prvních sto dní, to už neuskuteční nikdy. Pokud by to měla být pravda, Tuskovo vládnutí je mírně znepokojující.

Jeho vládu odborníci nepovažují za vládu reformní, ač by Polsko takový kabinet potřebovalo. Jde spíš o vládu, která má zklidnit situaci po dvou letech, kdy byli u moci nacionalisté a extrémisté jako Andrzej Lepper nebo Roman Giertych.

Více o posledních volbách: Jak se rodil úspěch Donalda Tuska ZDE

Zlepšení vztahů se sousedy

Na mezinárodním poli sklízí Tusk jeden úspěch za druhým.

V Moskvě premiér poopravil pošramocené vztahy mezi oběma zeměmi. Rusové odvolali několikaleté embargo na dovoz masa z Polska. Do hry Tusk navíc opět vrátil možnost, že by nový plynovod z Ruska do Německa nakonec nemusel obcházet Polsko po dni Baltského moře.

Uklidnila se i situace v Evropské unii. Polsko za vlády bratří Kaczyńských získalo nálepku nepříjemných a neústupných hráčů, prosazujících pouze vlastní zájmy.

Za Kaczyńského Polsko často hlasovalo proti největším evropským státům, což mělo zvýšit prestiž země. Často to však bylo kontraproduktivní.

Spojené státy americké, věčný spojenec Polska, chce na polském území postavit protiraketovou základnu. Zatímco minulá vláda plánům Američanů neodporovala, Tusk chce výměnou za základnu rakety Patriot a další vojenské zabezpečení.

Doma bez afér

Na domácí scéně to má Tusk mnohem těžší. I když se po volbách situace uklidnila, vládě se zatím nepodařilo pohnout z místa v důležitých věcech, jako je zdravotnictví nebo důchodová reforma.

Stále více odborových svazů stávkuje za vyšší platy. Při stávce celníků na východní hranici Schengenského prostoru museli řidiči kamionů čekat až tři dny. Každý přechod tehdy obsluhoval jediný celník.

Nekonečné se zdají být také stávky "bílého personálu" - zdravotních sester a jiných zdravotníků. Zvýšení platu by chtěl každý. Varování přicházejí i od učitelů, policistů nebo úředníků.

Právo a spravedlnost, opoziční strana Jaroslava Kaczyńského, vydala v souvislosti se sto dny Tuskovy vlády brožuru s názvem PO - strana Prázdných slibů (v polštině Pustych Obietnic). Vládu v ní kritizuje za to, že z předvolebních slibů neuskutečnila takřka vůbec nic.

 

Právě se děje

Další zprávy