Nové položky na seznamu světového dědictví UNESCO

Nové položky na seznamu světového dědictví UNESCO
PŘÍRODNÍ PAMÁTKA : pobřeží Ningaloo, Austrálie Najdete tu nejdelší přímořské útesy na světě. Oblast je protkaná sítí podmořských jeskyní.
PŘÍRODNÍ PAMÁTKA : pobřeží Ningaloo, Austrálie Shromažďuje se zde velké množství živočišných druhů - Ningaloo je domovem žraloků i velkého množství mořských želv. Specifické podzemní proudy podporují populace řady vzácných druhů, hovoří se i mimořádné biodiverzitě místních vod.
PŘÍRODNÍ PAMÁTKA : Jezera ve Velkém riftovém údolí v Keni Soustava tří vzájemně propojených - relativně mělkých - jezer (Lake Bogoria, Lake Nakuru a Lake Elementaita) v provincii Rift Valley v Keni má celkovou plochu 32 034 hektarů.
PŘÍRODNÍ PAMÁTKA : Jezera ve Velkém riftovém údolí v Keni V oblasti se vyskytuje populace třinácti celosvětově ohrožených ptačích druhů a podle vědců je to (co do rozmanitosti ptáků) asi nejbohatší oblast světa. Mimochodem - jde o jedno z nejdůležitějších míst na světě pro populaci plameňáků, kteří zde hnízdí, hojně se zde vyskytují též pelikáni bílí.
Foto: Zdroj: Unesco.org
Simona Holecová
30. 6. 2011 9:30

Paříž - Na seznam světového kulturního a přírodního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo tento týden zapsáno 21 nových kulturních a 3 přírodní památky lidstva a jedna stávající byla rozšířena.

Prohlédněte si ve fotogalerii místa, která se nově stala světově chráněnými lokalitami.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy