reklama
 
 

Nové nepokoje ve Středoafrické republice mají nejméně 42 obětí

20. 6. 2017
Den poté, co vláda Středoafrické republiky dojednala s povstalci dohodu o příměří, došlo v zemi k novým nepokojům. Dosud si podle agentury Reuters vyžádaly nejméně 42 obětí. Srážky mezi ozbrojenými frakcemi muslimů a křesťanů vypukly asi 580 kilometrů od metropole Bangui.

Bangui - Nové nepokoje ve Středoafrické republice si v úterý vyžádaly nejméně 42 obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na starostu města Bria. Právě v něm v úterý vypukly opět střety mezi ozbrojenými frakcemi muslimů a křesťanů, a to jen den poté, co vláda s povstalci v pondělí uzavřela dohodu o příměří.

"Mohu říci, že je asi 50 mrtvých. Do nemocnice bylo převezeno 42 těl, další mrtvoly ale stále leží na ulicích," citovala agentura Reuters starostu města Bria, které leží asi 580 kilometrů na severovýchod od metropole Bangui.

Nejnovější střety někdejších členů muslimské skupiny Séléka a křesťanskách milic anti-Balaka vypukly v úterý jen den poté, co vláda Středoafrické republiky v Římě uzavřela s ozbrojenými skupinami dohodu o příměří.

Dohoda, kterou zprostředkovala katolická komunita Sant'Egidio, se týká 13 ze 14 křesťanských a muslimských skupin. Její součástí je i postupná integrace povstalců do obranných sil země.

Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce nato vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly.

Na přelomu let 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice sice uskutečnily prezidentské volby, boje ale pokračovaly. Nepokoje už si podle Reuters vyžádaly životy tisíců lidí a pětina populace byla nucena opustit své domovy.

autor: ČTK | 20. 6. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama