Nové nepokoje ve Středoafrické republice mají nejméně 42 obětí

ČTK ČTK
20. 6. 2017 23:08
Den poté, co vláda Středoafrické republiky dojednala s povstalci dohodu o příměří, došlo v zemi k novým nepokojům. Dosud si podle agentury Reuters vyžádaly nejméně 42 obětí. Srážky mezi ozbrojenými frakcemi muslimů a křesťanů vypukly asi 580 kilometrů od metropole Bangui.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bangui - Nové nepokoje ve Středoafrické republice si v úterý vyžádaly nejméně 42 obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na starostu města Bria. Právě v něm v úterý vypukly opět střety mezi ozbrojenými frakcemi muslimů a křesťanů, a to jen den poté, co vláda s povstalci v pondělí uzavřela dohodu o příměří.

"Mohu říci, že je asi 50 mrtvých. Do nemocnice bylo převezeno 42 těl, další mrtvoly ale stále leží na ulicích," citovala agentura Reuters starostu města Bria, které leží asi 580 kilometrů na severovýchod od metropole Bangui.

Nejnovější střety někdejších členů muslimské skupiny Séléka a křesťanskách milic anti-Balaka vypukly v úterý jen den poté, co vláda Středoafrické republiky v Římě uzavřela s ozbrojenými skupinami dohodu o příměří.

Dohoda, kterou zprostředkovala katolická komunita Sant'Egidio, se týká 13 ze 14 křesťanských a muslimských skupin. Její součástí je i postupná integrace povstalců do obranných sil země.

Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce nato vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly.

Na přelomu let 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice sice uskutečnily prezidentské volby, boje ale pokračovaly. Nepokoje už si podle Reuters vyžádaly životy tisíců lidí a pětina populace byla nucena opustit své domovy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy