Nové fotografie Hubbleova teleskopu

Nové fotografie Hubbleova teleskopu
Skupina pětice galaxií zvaná Stephanův kvintet objevená v roce 1877 Edouardem M. Stephanem.
Mlhovina v Souhvězdí Lodního kýlu 6 500 až 10 000 světelných let od Země.
Galaktické hnízdo či kupa galaxií Abell 370 v souhvězdí Velryby.
Pohled do kulové hvězdokupy Omega Centauri. Kulové hvězdokupy obsahují na malém prostoru obrovské množství hvězd.
Foto: NASA, ESA, Hubble SM4 ERO Team
Roman Gazdík
10. 9. 2009 11:42

Oběžná dráha - Astronomové mají důvod k oslavám. První zveřejněné snímky opraveného Hubbleova teleskopu ukazují, že se květnová rekonstrukce dalekohledu povedla.

Kosmonautí se k teleskopu vydali na raketoplánu Atlantis a jednalo se o pátou a poslední podobnou misi.

Kromě výměny gyroskopu a baterií, opravy dvou přístrojů a instalace nových tepelných izolací na něm umístili také kameru WFC3, o které vědci doufají, že by jim měla umožnit řadu nových objevů.

Server BBC News označil nové snímky teleskopu za "obvyklou tour de force".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy