reklama
 
 

Jak se máš, Kubo? Americký prezident přiletěl po 88 letech, úřady předtím zadržely Dámy v bílém

Aktualizováno 20. 3. 2016 22:30
Cesta se považuje za historickou návštěvu, která otevírá novou kapitolu vztahů. Jen několik hodin před návštěvou zadržely kubánské úřady desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém, která sdružuje manželky politických vězňů. Kubánský list současně zveřejnil nové fotografie Fidela Castra ze setkání se socialistickým venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem.

Havana - Americký prezident Barack Obama v neděli večer středoevropského času přiletěl na Kubu, kde setrvá do úterý. Jde o první návštěvu prezidenta USA na ostrově po 88 letech. Obama přistál na mezinárodním letišti Josého Martího v Havaně na palubě prezidentského letadla Air Force One.

"Jak se máš, Kubo?" napsal španělsky v kubánském dialektu na svém twitterovém účtu Obama po dosednutí stroje. "Právě jsme tady přistáli, těším se na setkání a na to, až si vyslechnu přímo kubánský lid," pokračoval prezident v angličtině.

Obamu doprovázeného manželkou Michelle na letišti v mírném dešti přivítal kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez. S kubánským vůdcem Raúlem Castrem se má americký prezident setkat až v pondělí. V neděli má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou.

Cesta se všeobecně považuje za historickou návštěvu, která otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou blízkého ostrova po desetiletích nepřátelství mezi bývalými soupeři z dob studené války.

Jen několik hodin před návštěvou ale kubánské úřady zadržely desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém, informovala agentura AFP. Organizace Dámy v bílém sdružuje manželky politických vězňů.

Kubánská policie podporovaná stovkami provládních demonstrantů podle agentury Reuters přerušila pochod a zadržela kolem 50 osob.

Aktivistky vyrazily dnes na tradiční nedělní pochod v metropoli v Havaně, aby požadovaly dodržování lidských práv v zemi. A jak je i poměrně obvyklé, policie je v závěru cesty zadržela a předvedla k výslechu k podání vysvětlení.

Ženy a jejich mužští podporovatelé protestovali v havanské luxusní čtvrti Miramar. Zadržení pak byli vehnáni do policejních vozů poté, co se snažili vsedě zablokovat ulici, kterou procházel průvod zhruba 300 provládních demonstrantů provolávajících urážky i revoluční slogany, informovala agentura AP.

Obama má na komunistické Kubě setrvat do úterý, na kdy má plánováno právě setkání s disidenty. Obama podle organizace Dámy v bílém slíbil, že při setkání s kubánským vůdcem Raúlem Castrem bude hovořit i o cestě, kterou bude Kuba muset ujít k plnému dodržování lidských práv.

Vůdkyně Dam v bílém Berta Solerová podle některých západních médií chce, aby Obama vyzval k amnestii pro politické vězně, kterých je podle ní na ostrově zhruba 80. Kubánská vláda oficiálně popírá, že by na ostrově byli nějací političtí vězni.

Nové fotky Fidela Castra

Kubánský list Juventud Rebelde v neděli zveřejnil nové fotografie bývalého kubánského vůdce Fidela Castra.

Snímky zachycují Castrovo sobotní setkání se socialistickým venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Oba dva jsou přitom nesmiřitelnými kritiky politiky Spojených států.

Maduro považuje Spojené státy za zavrženíhodnou zemi zaprodanou imperialismu a kapitalismu. Devětaosmdesátiletý Fidel Castro se zase dívá skepticky na normalizaci kubánsko-amerických vztahů pod vedením jeho nástupce a mladšího bratra Raúla.

Socialistické "bratrské státy" Kuba a Venezuela spolu velmi těsně spolupracují. Venezuela Kubu zásobuje ropou.

Zveřejněné fotografie zachycují Castra na invalidním vozíku. Maduro před setkáním s Castrem na Kubě převzal tamní nejvyšší státní vyznamenání.

Zveřejnění fotografií podle agentury Reuters ukazuje konfliktní postoje uvnitř kubánské komunistické strany vůči přijetí amerického prezidenta.

Barack Obama má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou. Oficiální program zahrnující i setkání s kubánským prezidentem Raúlem Castrem začne v pondělí. Setkání s Fidelem Castrem Obama podle oficiálního programu neplánuje.

autor: ČTK | 20. 3. 2016 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama