Jak se máš, Kubo? Americký prezident přiletěl po 88 letech, úřady předtím zadržely Dámy v bílém

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2016 22:30
Cesta se považuje za historickou návštěvu, která otevírá novou kapitolu vztahů. Jen několik hodin před návštěvou zadržely kubánské úřady desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém, která sdružuje manželky politických vězňů. Kubánský list současně zveřejnil nové fotografie Fidela Castra ze setkání se socialistickým venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem.
Barack Obama s manželkou na Kubě
Barack Obama s manželkou na Kubě | Foto: Reuters

Havana - Americký prezident Barack Obama v neděli večer středoevropského času přiletěl na Kubu, kde setrvá do úterý. Jde o první návštěvu prezidenta USA na ostrově po 88 letech. Obama přistál na mezinárodním letišti Josého Martího v Havaně na palubě prezidentského letadla Air Force One.

"Jak se máš, Kubo?" napsal španělsky v kubánském dialektu na svém twitterovém účtu Obama po dosednutí stroje. "Právě jsme tady přistáli, těším se na setkání a na to, až si vyslechnu přímo kubánský lid," pokračoval prezident v angličtině.

Obamu doprovázeného manželkou Michelle na letišti v mírném dešti přivítal kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez. S kubánským vůdcem Raúlem Castrem se má americký prezident setkat až v pondělí. V neděli má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou.

Cesta se všeobecně považuje za historickou návštěvu, která otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou blízkého ostrova po desetiletích nepřátelství mezi bývalými soupeři z dob studené války.

Prezident Obama přilétá na Kubu
Prezident Obama přilétá na Kubu | Foto: Reuters

Jen několik hodin před návštěvou ale kubánské úřady zadržely desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém, informovala agentura AFP. Organizace Dámy v bílém sdružuje manželky politických vězňů.

Kubánská policie podporovaná stovkami provládních demonstrantů podle agentury Reuters přerušila pochod a zadržela kolem 50 osob.

Aktivistky vyrazily dnes na tradiční nedělní pochod v metropoli v Havaně, aby požadovaly dodržování lidských práv v zemi. A jak je i poměrně obvyklé, policie je v závěru cesty zadržela a předvedla k výslechu k podání vysvětlení.

Obamu vítá kubánský ministr zahraničí Rodriguez
Obamu vítá kubánský ministr zahraničí Rodriguez | Foto: Reuters

Ženy a jejich mužští podporovatelé protestovali v havanské luxusní čtvrti Miramar. Zadržení pak byli vehnáni do policejních vozů poté, co se snažili vsedě zablokovat ulici, kterou procházel průvod zhruba 300 provládních demonstrantů provolávajících urážky i revoluční slogany, informovala agentura AP.

Obama má na komunistické Kubě setrvat do úterý, na kdy má plánováno právě setkání s disidenty. Obama podle organizace Dámy v bílém slíbil, že při setkání s kubánským vůdcem Raúlem Castrem bude hovořit i o cestě, kterou bude Kuba muset ujít k plnému dodržování lidských práv.

Obama v Havaně
Obama v Havaně | Foto: Reuters

Vůdkyně Dam v bílém Berta Solerová podle některých západních médií chce, aby Obama vyzval k amnestii pro politické vězně, kterých je podle ní na ostrově zhruba 80. Kubánská vláda oficiálně popírá, že by na ostrově byli nějací političtí vězni.

Nové fotky Fidela Castra

Kubánský list Juventud Rebelde v neděli zveřejnil nové fotografie bývalého kubánského vůdce Fidela Castra.

Nicolas Maduro a Fidel Castro
Nicolas Maduro a Fidel Castro | Foto: Reuters

Snímky zachycují Castrovo sobotní setkání se socialistickým venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Oba dva jsou přitom nesmiřitelnými kritiky politiky Spojených států.

Maduro považuje Spojené státy za zavrženíhodnou zemi zaprodanou imperialismu a kapitalismu. Devětaosmdesátiletý Fidel Castro se zase dívá skepticky na normalizaci kubánsko-amerických vztahů pod vedením jeho nástupce a mladšího bratra Raúla.

Socialistické "bratrské státy" Kuba a Venezuela spolu velmi těsně spolupracují. Venezuela Kubu zásobuje ropou.

Foto: Reuters

Zveřejněné fotografie zachycují Castra na invalidním vozíku. Maduro před setkáním s Castrem na Kubě převzal tamní nejvyšší státní vyznamenání.

Zveřejnění fotografií podle agentury Reuters ukazuje konfliktní postoje uvnitř kubánské komunistické strany vůči přijetí amerického prezidenta.

Barack Obama má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou. Oficiální program zahrnující i setkání s kubánským prezidentem Raúlem Castrem začne v pondělí. Setkání s Fidelem Castrem Obama podle oficiálního programu neplánuje.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hušbauer a Van Buren se po hostování vrátili do tréninku Slavie

Záložník Josef Hušbauer a útočník Mick van Buren se po konci jarního hostování v zahraničí vrátili do pražské Slavie. Oba fotbalisté se zapojili v Edenu do tréninku, do závěru tohoto ligového ročníku ale v barvách čerstvého mistra zasáhnout nemohou.

Oběma hráčům skončilo hostování k 30. červnu. Hušbauer s Dynamem Drážďany sestoupil z druhé německé bundesligy a Van Buren se s Haagem bojům o udržení nakonec se štěstím vyhnul. Vedení nizozemské ligy soutěž kvůli pandemii koronaviru předčasně ukončilo a nikdo nesestoupil.

Oba hráči mají ve Slavii smlouvu ještě na rok, zasáhnout však budou moci až do další sezony. Do závěrečných dvou kol ligové nadstavbové skupiny o titul, která se kvůli koronavirové přestávce odehrají nezvykle až v červenci, nemohou za Pražany nastoupit.

před 50 minutami

Novým francouzským premiérem se stal Jean Castex

Novým francouzským premiérem se stal Jean Castex. S odvoláním na Elysejský palác o tom v pátek informovala agentura AFP. Pětapadesátiletý Castex od dubna koordinoval uvolňování opatření, která francouzská vláda přijala v boji proti šíření koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy