New York - Na tajném programu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) týkajícím se únosů a ilegálních letů s podezřelými teroristy a jejich zadržování v tajných věznicích v zahraničí se podílelo 54 zemí, včetně České republiky, Polska a dalších evropských států.
Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila americká nevládní organizace Open Society Justice Initiative (OSJI).
Ta byla zveřejněna ve stejný den, kdy Evropský soud pro lidská práva nařídil Polsku, aby odtajnilo vyšetřování tajných věznic CIA.
Globalizace mučení
Celý program CIA zahájila za administrativy bývalého prezidenta George Bushe po teroristických útocích v USA z 11. září 2001.
CIA dopravovala podezřelé bez povolení soudu do zemí, kde je mučení běžnou praxí. Podezřelí byli drženi v tajných věznicích a v některých případech mučeni. Nynější prezident Barack Obama tyto metody výslechu po nástupu do funkce zakázal.
Zpráva nazvaná Globalizace mučení identifikuje celkem 136 lidí, které CIA údajně ilegálně zadržovala a dopravila do zahraničí. Stejně tak poprvé líčí pomoc, kterou jí podle jejích informací poskytovalo 54 zemí tím, že umožnily CIA, aby měla na jejich území tajné věznice, nebo umožnily letadlům CIA s podezřelými na palubě, aby přistávaly na jejich letištích a doplňovaly na nich palivo.
Češi pomohli letišti
Do této kategorie patří podle OSJI i Česká republika. Umožnila prý použití svých letišť a svého vzdušného prostoru pro lety spojované s mimořádnými transfery CIA.
Podle zprávy již "výbor pro lidská práva OSN a další organizace uvedly, že tyto lety zahrnovaly mezipřistání na českých letištích cestou do zemí, kde zadržovaní byli ohroženi mučením či špatným zacházením".
"Výbor pro lidská práva vyzval k vyšetření těchto letů přes česká letiště, ale česká vláda popřela, že by o tom cokoli věděla," píše OSJI. Podle ní není známo, že by se v ČR vyšetřovala její účast na těchto operacích CIA.
Podle zprávy byly tajné věznice například v Polsku, Litvě, Rumunsku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě a Jordánsku. Polská vláda tvrzení o tajné věznici již několik let vyšetřuje.
Libye, Írán i Sýrie
Na seznamu zemí, které CIA při tomto programu tak či onak pomáhaly, jsou mezi jinými Německo, Španělsko, Portugalsko, Rakousko, Švédsko a Finsko, ale ne Francie, Nizozemsko a Maďarsko. Zpráva jmenuje Gruzii, ale ne Rusko.
Spojeným státům prý pomáhaly i Libye, Írán a Sýrie. Do Sýrie byla převezena k výslechům řada podezřelých teroristů, zatímco Teherán předal do Kábulu krátce po americké invazi do Afghánistánu 15 lidí s plným vědomím toho, že skončí v amerických rukou, tvrdí zpráva.
Není pochyb o tom, že vysoce postavení představitelé administrativy George Bushe nesou odpovědnost za porušování lidských práv spojené s tajným vězněním a ilegálními transfery, zdůrazňuje OSJI. Podle ní ale "odpovědnost za tato porušování lidských práv nenesou jen USA".
Bez cizí pomoci by to nešlo
Realizace tohoto programu by nebyla možná bez aktivní spolupráce zahraničních vlád. "Tyto vlády musí být také pohnány k odpovědnosti," píše se ve zprávě, která kritizuje fakt, že vlády těchto zemí účinně nevyšetřovaly podíl svých úřadů a představitelů na těchto operacích.
Stejně jako Spojené státy i vlády těchto zemí porušovaly mezinárodní právo, dodala OSJI s tím, že jen pár zemí připustilo svůj podíl. Kanada se jako jediná omluvila oběti ilegálních transferů - nevinnému Maheru Ararovi, který byl nezákonně převezen do Sýrie a tam mučen, uvedla OSJI. Další tři země oběti těchto praktik odškodnily - Švédsko, Austrálie a Británie.
Barack Obama zakázal mučení při výsleších a přikázal uzavření tajných věznic CIA v zahraničí. Odmítl však výzvy k vyšetření těchto praktik s tím, že se chce dívat dopředu a ne do minulosti, napsal list The New York Times.
Připomněl, že zpravodajský výbor Senátu nedávno dokončil rozsáhlou zprávu o tomto tajném programu CIA. Zpráva však zůstává tajná a není jasné, zda a kdy bude aspoň zčásti odtajněna, uvedl deník.