Přehledně: Celková kvóta pro Česko je 1863 uprchlíků

Martin Novák Martin Novák, Silvie Housková
Aktualizováno 28. 5. 2015 21:09
Evropská komise představila plán na přemístění uprchlíků. 1238 ze Sýrie a Eritreje má Česko přijmout povinně, dalších 525 dobrovolně.

Brusel - Evropská komise představila další část plánu "redistribuce" uprchlíků, který má rozložit počet azylů pro lidi z Afriky, Blízkého východu a Asie mezí více evropských zemí.

Brusel chce přerozdělit až 40 tisíc běženců, hlavně z Eritreje a Sýrie. Česko musí přijmout 1328 uprchlíků, kteří jsou - nebo teprve dorazí - na území Řecka a Itálie. Po jejich přemístění mají české úřady rozhodnout, jestli jim udělí azyl.

Už 13. května Komise zveřejnila plán, který počítá s přijetím 20 tisíc lidí, nyní žijících v uprchlických táborech mimo členské země EU. Z těchto 20 tisíc osob má Česká republika přijmout 525 běženců (tady je však kvóta dobrovolná, nikoliv závazná).

Přinášíme přehledně vše o problému, který Evropa musí řešit, ale neshodne se jak.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Kdo je proti a kdo naopak kvóty podporuje

Země střední a východní Evropy se sjednocují v odporu proti kvótám. Ostře proti je Maďarsko, společně se proti kvótám vyslovili v pondělí premiéři České republiky a Slovenska Bohuslav Sobotka a Robert Fico.

Podobné názory zaznívají z Polska a pobaltských zemí. Maďarsko uděluje ze všech zemí EU nejméně azylů. Výjimkou je Bulharsko, vzhledem ke své geografické poloze v rámci EU vstupní země pro desetitisíce azylantů ze Sýrie.

Ze zemí západní Evropy je nejvíce proti Velká Británie. Londýn nechce, aby mu v Bruselu předepisovali, kolik žádostí o azyl má kladně vyřídit.

Ministryně vnitra Theresa Mayová v úterý kritizovala evropskou komisařku pro zahraniční politiku Federicu Mogheriniovou za to, že nechce ekonomické migranty vracet zpět do zemí jejich původu. Podle Mayové by tak evropské státy měly činit, protože nemohou přijímat všechny zájemce o azyl.

Velká Británie si spolu s Irskem a Dánskem vyjednala v minulosti výjimku (takzvaný opt-out), která jí umožňuje kvóty odmítnout, i když budou pro ostatní povinné a závazné.

 

Právě se děje

Další zprávy