Přehledně: Celková kvóta pro Česko je 1863 uprchlíků

Martin Novák Martin Novák, Silvie Housková
Aktualizováno 28. 5. 2015 21:09
Evropská komise představila plán na přemístění uprchlíků. 1238 ze Sýrie a Eritreje má Česko přijmout povinně, dalších 525 dobrovolně.

Brusel - Evropská komise představila další část plánu "redistribuce" uprchlíků, který má rozložit počet azylů pro lidi z Afriky, Blízkého východu a Asie mezí více evropských zemí.

Brusel chce přerozdělit až 40 tisíc běženců, hlavně z Eritreje a Sýrie. Česko musí přijmout 1328 uprchlíků, kteří jsou - nebo teprve dorazí - na území Řecka a Itálie. Po jejich přemístění mají české úřady rozhodnout, jestli jim udělí azyl.

Už 13. května Komise zveřejnila plán, který počítá s přijetím 20 tisíc lidí, nyní žijících v uprchlických táborech mimo členské země EU. Z těchto 20 tisíc osob má Česká republika přijmout 525 běženců (tady je však kvóta dobrovolná, nikoliv závazná).

Přinášíme přehledně vše o problému, který Evropa musí řešit, ale neshodne se jak.

Foto: Ludvík Hradilek

Jaká je pozice České republiky?

Patří k zemím, které kvóty nejvíce odmítají. Ministr vnitra Milan Chovanec varoval v Bruselu už v prosinci, že Česko nic takového nepřijme. V tom se s vládními stranami shoduje i opozice z ODS a TOP 09.

V České republice hraje podstatnou roli v odmítání uprchlíků strach z islámu, neboť většinu žadatelů o azyl v EU tvoří muslimové. Někteří čeští politici argumentují tím, že Česká republika stejně není pro běžence cílová země a nebudou v ní chtít zůstat, kvóty nekvóty.

Premiér Bohuslav Sobotka v reakci na plán přemístit do Česka 1328 běženců ve středu 27. května potvrdil, že pozice Prahy se nemění. Je nadále proti kvótám.

"Povinné kvóty a přerozdělování uprchlíků bez ohledu na jejich vůli není dlouhodobě udržitelným řešením současné migrační krize," uvedl premiér.

České úřady loni vyřídily kladně žádosti 765 cizinců o azyl. Z toho bylo 40 procent občanů Ukrajiny a jen necelých 20 procent lidí ze Sýrie.

 

Právě se děje

Další zprávy