Nová ukrajinská vláda se bude opírat o komunisty

Radim Klekner Radim Klekner
11. 3. 2010 14:10
Novým premiérem se stal Mykola Azarov ze Strany regionů
Vlast a pravoslavná církev: nový prezident Janukovyč je spojencem Kremlu, jeho vláda bude ale muset hrát na vlasteneckou notu
Vlast a pravoslavná církev: nový prezident Janukovyč je spojencem Kremlu, jeho vláda bude ale muset hrát na vlasteneckou notu | Foto: Reuters

Kyjev - Nová parlamentní většina na Ukrajině se rázně chopila otěží moci. Osm dní po svržení premiérky Julije Tymošenkové byla ve čtvrtek v Kyjevě zformována vládní koalice a oznámeno jméno premiéra.

Stal se jím dvaašedesátiletý někdejší ministr financí Mykola Azarov, blízký spojenec nového prezidenta Viktora Janukovyče.

Jeho úkolem bude dát do pořádku státní finance a vylepšit image Ukrajiny jako nepříliš spolehlivého obchodního partnera.

"Země byla vyrabována, pokladna je prázdná, státní dluh se ztrojnásobil," kritizoval Azarov po nástupu do funkce svou předchůdkyni ve funkci. "Naším úkolem je nyní prosadit realistický rozpočet. Pokud musejí být schválena tvrdá opatření, je zapotřebí lidem vysvětlit, jak jsou potřebná, a také je prosadit."

Novou vládní většinu vytvořila Janukovyčova proruská Strana regionů, komunisté, Lidová strana a tzv. Lytvinův blok, proreformní uskupení, v jehož čele stojí předseda parlamentu Vlodymyr Lytvin.

Novou vládu podporuje celkem 235 poslanců, nacionalistické uskupení Naše Ukrajina, která pomáhala minulý týden svrhnout Tymošenkovou, přechází do opozice.

Ve vládě se bude hovořit ukrajinsky

Ve snaze uklidnit ukrajinské nacionalisty, oznámil Azarov krátce předtím než byl jmenován do funkce, že "ve vládě i parlamentu se bude hovořit výhradně ukrajinsky".

Jeho Strana regionů je přitom politickou formací ruskojazyčného obyvatelstva na východě země, které chce udržovat s Moskvou co nejužší vztahy. Azarov sám se přestěhoval na Ukrajinu až v roce 1984 z jihoruské Kalugy a hovoří ukrajinsky nepříliš dobře.

Ukrajina zoufale potřebuje vládu schopnou dohodnout se na definitivní podobě rozpočtu, který musel být v souvislosti se zmatky na politické scéně přijat pouze jako provizorní. Jeho součástí bude úsporný balíček, který má pomoci vybřednout Ukrajině z tíživé hospodářské situace a přibrzdit narůstající státní dluh .

Kyjev chce rovněž pokračovat v rozhovorech s Mezinárodním měnovým fondem, od kterého očekává finanční pomoc ve výši 16,4 miliard dolarů.

MMF pomoc v listopadu zastavil, když ukrajinský parlament zvýšil o deset procent minimální mzdu a důchody. Půjčka bude možná jen tehdy, když Ukrajina přijme tvrdá úsporná opatření. Nová vláda by kupříkladu měla zvýšit ceny plynu odebíraného domácnostmi, zatím dotované státem.

Svržená premiérka Tymošenková slibuje, že vytvoří novou
Svržená premiérka Tymošenková slibuje, že vytvoří novou | Foto: Reuters

Janukovyč před svým zvolením do prezidentské funkce přislíbil, že mzdy státních zaměstnanců i penze zůstanou na dosavadní úrovni.

Spor o s Ruskem

Od Azarova kabinetu se rovněž očekává, že zabrání tomu, aby se opakoval scénář z minulých let, kdy Rusko opakovaně zastavovalo přísun plynu do Evropy, protože Kyjev údajně neplatil řádně za dodávky.

Tymošenková se loni s ruským premiérem Vladimirem Putinem nakonec dohodla na nových, tržních cenách za plyn.

Janukovyč porazil Tymošenkovou v druhém kole prezidentských voleb 7. února s nepříliš výrazným náskokem a premiérka zpočátku odmítala jeho vítězství uznat. Teď má v úmyslu zformovat "demokratickou opozici". Mimochodem již bez svého bývalého spojence z časů "oranžové revoluce" z roku 2004, ex-prezidenta Viktora Juščenka, který se stal jedním z jejích nejhlasitějších kritiků.

 

Právě se děje

Další zprávy