Nová studie: Žralokům hrozí vyhubení

Roman Staněk
30. 8. 2006 18:00
Londýn - Žraloci mizí z evropských moří. Země EU je loví kvůli masu i ploutvím - pochoutkám čínských gurmánů. Uvnitř: Grafika, Mýty a pravdy

Žraloci jsou zásadní složkou ekologické rovnováhy v oceánech. Evropa  však ve světovém srovnání zaujímá po Asii druhé místo v jejich nadměrném lovu, vývozu i konzumaci.

Organizace Shark Alliance ve své nejnovější zprávě uvádí, že evropský žralok, po staletí vyhledávaný kvůli různým svým částem, je v současné době nejvíce loven pro své maso, ploutve i olej a stává se často nechtěnou kořistí v rybářských sítích.

Španělsko: Král lovců

Evropská unie je významným spotřebitelem a obchodníkem se žraločím masem. Její laxní přístup k ochraně žraloků způsobil, že na mnoha místech Evropy hrozí žralokům vyhynutí, tvrdí toto sdružení několika nevládních organizací specializujících se na ochranu žraloků. Zvláště ohrožení jsou žraloci ve Středozemním moři nebo severozápadním Atlantiku.

Foto: Martina Běhounková

V polovině devadesátých let patřila mezi největší lovce žraloků Francie, v současné době ji předběhlo Španělsko, které bylo v roce 2004 zodpovědné za výlov 45 procent všech ulovených žraloků v EU. V celosvětovém měřítku mu připadá čtvrté místo za Indonésií, Tchaj-wanem a Indií.

Organizace sdružující desítku ekologických organizací, mezi které patří například Greenpeace, Přátelé Země nebo Shark Trust upozorňuje, že právě Španělsko, Francie, Velká Británie a Portugalsko uloví 80 procent z celkových 115 000 tun žraločího masa v EU ročně.

Žraločí ploutve na palubě jedné z rybářských lodí. Tělo se oddělí a dále již nevyužívá. Ploutve se vyvážejí do Číny.
Žraločí ploutve na palubě jedné z rybářských lodí. Tělo se oddělí a dále již nevyužívá. Ploutve se vyvážejí do Číny. | Foto: Enric Sala/Shark Alliance

Ploutve za 10 000 dolarů

Žraloci jsou sice považováni za druh ryby, jejich charakteristika či stavba těla je však spíše podobná mořským želvám a velkým mořským i suchozemským savcům.

Jejich populace se obnovuje velmi pomalu, například žralok tmavý je schopen reprodukce až ve dvacátém roce svého věku.

Mezi nejcennější části žraloka patří kromě masa také ploutve, jež jsou hlavní ingrediencí do polévky, která je tradiční delikatesou v Číně a jiných asijských zemích, kam je také Evropané vyvážejí.

Infobox
Autor fotografie: www.greatwhiteadventures.com

Infobox

Mýty o žralocích

Mýtus:

Žraloci jsou dravé bestie které se o sebe dokáží postarat

Pravda:

Jejich pomalý růst, pozdní dozrávání a málo potomků řadí žraloky mezi biologicky nejvíce zranitelná zvířata v oceánech


Mýtus:

V evropských vodách není mnoho žraloků

Pravda:

Skutečně jich není tolik, kolik by jich být mělo, přesto v evropských vodách nalezneme až 130 druhů žraloků a jejich blízkých příbuzných rejnoků a chimér. Celkově, počty žraloků klesají, mnoho z nich je ve vážném ohrožení některé druhy už v některých oblastech vyhynuly.


Mýtus:

Nadměrný lov žraloků je problémem pouze v Asii.

Pravda:

Většina klíčových zemí, které loví žraloky se nachází v Evropě. Stejně tak je v Evropě trvalý zájem o žraločí maso


Mýtus:

I když vím, že je lov žraloků problémem, nemám možnost to změnit

Pravda:

Veřejné znepokojení nad situací je klíčem k vylepšení zákonů na ochranu žraloků v Evropě i v celém světě.

Zatímco za kilogram žraločího masa se platí maximálně 10 dolarů (asi 220 korun), za žraločí ploutve se platí až sedmdesátkrát více. Zpráva uvádí, že rekordní cena za ploutev dosahuje až 10 000 dolarů (asi 220 000 korun).

Podle zprávy je nejvíce loveným evropským žralokem Ostroun obecný. Zatímco v první polovině 19. století byl loven hlavně kvůli oleji, v současné době je loven, stejně jako většina ostatních druhů, kvůli masu.

Lov v hlubinách

Rybáři v současné době začali také lovit nové žraločí druhy v hloubkách více než 400 metrů pomocí speciálních svislých sítí. Za posledních několik let byl zaznamenán obrovský pokles počtu těchto hlubokomořských žraloků a vědci podle zprávy doporučují tento lov úplně zakázat.

Velkým nebezpečím pro evropské žraloky je také jejich nechtěný výlov. Žraloci, kteří nejsou žádáni pro maso ani ploutve, často uvíznou v sítích pro jiné druhy ryb. Rybárny specializující se na lov tuňáků upozornily, že v jejich sítích uvízne až 70 druhů takovýchto žraloků.

Čínská basketbalová hvězda Jao Ming bojuje za záchranu žraloků v Číně. Právě Čína představuje pro žraloky největší hrozby. Jsou loveni kvůli tradiční polévce z ploutví
Čínská basketbalová hvězda Jao Ming bojuje za záchranu žraloků v Číně. Právě Čína představuje pro žraloky největší hrozby. Jsou loveni kvůli tradiční polévce z ploutví | Foto: Claro Cortes IV/Reuters

Existuje pro evropské žraloky nějaká naděje? Shark Alliance vyzývá Evropskou unii, aby zpřísnila pravidla pro lov i vývoz žraločího masa a ploutví. Mělo by se tak zamezit lovu žraloků pouze pro ploutve, kdy maso je jako nepotřebné vyhazováno.

Sdružení také žádá přísnější limity pro lov, jen ty mohou opět pozvednout zdecimovanou populaci tajemných pánů moře.


Celou zprávu organizace Shark Alliance si můžete přečíst: ZDE
(Anglicky, ve formátu PDF)

 

Právě se děje

Další zprávy