Nová studie boří medicínské dogma. Lék na rakovinu dává naději neplodným ženám

Michelle Hansen Michelle Hansen
11. 10. 2016 20:50
Podle vědců z Edinburské univerzity budou moci i dospělé ženy produkovat nová vajíčka. Přišli na to zcela náhodou během studie léků proti rakovině. Pokud budou vajíčka skutečně plodná, mnoho neplodných žen na světě bude mít naději, že budou mít potomky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Žena

Edinburg – Vaječníky jsou schopny produkovat vajíčka i u dospělých žen.

Převratný objev, který mění dosavadní poznatky o lidské fyziologii, může vést až k výzkumu nových léčiv, která by mohla jednodušeji pomoct starším ženám otěhotnět nebo obecně vyřešit problém neplodných žen.

Na vše se přišlo náhodou, a to když tým z Edinburské univerzity zjišťoval, proč lék zvaný ABVD nezpůsobuje u žen neplodnost, jako je tomu u jiných druhů chemoterapie.

Odborníci si všimli, že pacientky s rakovinou, které užívaly ABVD, měly po biopsii z vaječníku větší koncentraci vajíček než zdravé ženy.

Něco pozoruhodného a nečekaného

"Bylo to pro nás něco pozoruhodného a nečekaného. Tkáň vytvořila nová vajíčka. Dodnes platilo dogma, že vaječníky mají stálou populaci vajíček a že se nová již během života nevytvoří," řekla deníku The Guardian vedoucí studie, profesorka Evelyn Telferová. 

Výzkumu se zúčasnilo deset zdravých žen a jedenáct pacientek s rakovinou. Studie vycházela z výsledků biopsie, tedy odebrání vajíček přímo z vaječníku. Osm pacientek užilo lék ABVD a tři silnější kombinaci léků OEPA-COPDAC.

Ženy, které podstoupily léčbu pomocí medikamentů AVBD, měly až čtyřnásobnou hustotu vajíček. Ta měla strukturu podobnou struktuře pubescentních nově vzniklých vajíček. Nebyla dostatečně vyzrálá a pomalu rostla.

Pacientky ve druhé skupině, které požily jiné léky, měly naopak vajíček méně.

Autoři studie očekávají, že jejich objev zvýší poptávku po nových lécích na neplodnost. Nabádají proto k obezřetnosti. "Je toho tolik, co o vaječnících nevíme. Musíme být velmi opatrní," varovala Telferová.

"Tato zjištění a identifikace jednotlivých mechanismů mohou otevřít cestu k vývoji nových způsobů léčby neplodnosti nebo u žen prodloužit reprodukci vajíček a doplnit nová vajíčka s novými folikulami (buňky, které nosí budoucí vajíčka – pozn. red.)," míní v The Guardian Kenny Rodriguezová-Wallbergová, konzultantka univerzitní nemocnice Karolinska ve Stockholmu. "Vaječníky jsou skutečně složitější a komplexnější orgán, než jsme se dříve učili. S vlastní kapacitou obnovy."

Spíš kuriozita, tvrdí oponent

Někteří vědci jsou ale ke zjištěním poměrně skeptičtí. "Upřímně řečeno si myslím, že existuje příliš mnoho jiných způsobů, jak vysvětlit výsledky, ze kterých vyplynulo, že se vytvořila nová vajíčka," nechal se slyšet David Albertini z centra pro lidskou reprodukci v New Yorku.

Nabízí dvě možná vysvětlení. Podle něj vajíčka ve vaječníku již byla a po chemické léčbě ABVD se pouze nashromáždila na povrchu. Anebo se – v důsledku léčby – mohla ta stávající jednoduše rozdělit na dvě a více částí. Dokud závěry studie o replikaci vajíček nepotvrdí někdo jiný, jde podle Albertiniho spíš o kuriozitu než objev.

Telferová taková tvrzení odmítá a ujišťuje, že vajíčka byla zcela nová, nikoliv poničená. A dodává, že reprodukce vajíček se jeví jako nejpravděpodobnější varianta.

Skupina vědců kolem profesorky Telferové se léčbou neplodnosti zabývá dlouho, mimo jiné za pomoci kmenových buněk. Nyní bude zkoumat funkci vajíček, která vznikla po užití léku ABVD a také to, zda je vůbec možné je oplodnit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy