Nová studie boří medicínské dogma. Lék na rakovinu dává naději neplodným ženám

Michelle Hansen Michelle Hansen
11. 10. 2016 20:50
Podle vědců z Edinburské univerzity budou moci i dospělé ženy produkovat nová vajíčka. Přišli na to zcela náhodou během studie léků proti rakovině. Pokud budou vajíčka skutečně plodná, mnoho neplodných žen na světě bude mít naději, že budou mít potomky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Žena

Edinburg – Vaječníky jsou schopny produkovat vajíčka i u dospělých žen.

Převratný objev, který mění dosavadní poznatky o lidské fyziologii, může vést až k výzkumu nových léčiv, která by mohla jednodušeji pomoct starším ženám otěhotnět nebo obecně vyřešit problém neplodných žen.

Na vše se přišlo náhodou, a to když tým z Edinburské univerzity zjišťoval, proč lék zvaný ABVD nezpůsobuje u žen neplodnost, jako je tomu u jiných druhů chemoterapie.

Odborníci si všimli, že pacientky s rakovinou, které užívaly ABVD, měly po biopsii z vaječníku větší koncentraci vajíček než zdravé ženy.

Něco pozoruhodného a nečekaného

"Bylo to pro nás něco pozoruhodného a nečekaného. Tkáň vytvořila nová vajíčka. Dodnes platilo dogma, že vaječníky mají stálou populaci vajíček a že se nová již během života nevytvoří," řekla deníku The Guardian vedoucí studie, profesorka Evelyn Telferová. 

Výzkumu se zúčasnilo deset zdravých žen a jedenáct pacientek s rakovinou. Studie vycházela z výsledků biopsie, tedy odebrání vajíček přímo z vaječníku. Osm pacientek užilo lék ABVD a tři silnější kombinaci léků OEPA-COPDAC.

Ženy, které podstoupily léčbu pomocí medikamentů AVBD, měly až čtyřnásobnou hustotu vajíček. Ta měla strukturu podobnou struktuře pubescentních nově vzniklých vajíček. Nebyla dostatečně vyzrálá a pomalu rostla.

Pacientky ve druhé skupině, které požily jiné léky, měly naopak vajíček méně.

Autoři studie očekávají, že jejich objev zvýší poptávku po nových lécích na neplodnost. Nabádají proto k obezřetnosti. "Je toho tolik, co o vaječnících nevíme. Musíme být velmi opatrní," varovala Telferová.

"Tato zjištění a identifikace jednotlivých mechanismů mohou otevřít cestu k vývoji nových způsobů léčby neplodnosti nebo u žen prodloužit reprodukci vajíček a doplnit nová vajíčka s novými folikulami (buňky, které nosí budoucí vajíčka – pozn. red.)," míní v The Guardian Kenny Rodriguezová-Wallbergová, konzultantka univerzitní nemocnice Karolinska ve Stockholmu. "Vaječníky jsou skutečně složitější a komplexnější orgán, než jsme se dříve učili. S vlastní kapacitou obnovy."

Spíš kuriozita, tvrdí oponent

Někteří vědci jsou ale ke zjištěním poměrně skeptičtí. "Upřímně řečeno si myslím, že existuje příliš mnoho jiných způsobů, jak vysvětlit výsledky, ze kterých vyplynulo, že se vytvořila nová vajíčka," nechal se slyšet David Albertini z centra pro lidskou reprodukci v New Yorku.

Nabízí dvě možná vysvětlení. Podle něj vajíčka ve vaječníku již byla a po chemické léčbě ABVD se pouze nashromáždila na povrchu. Anebo se – v důsledku léčby – mohla ta stávající jednoduše rozdělit na dvě a více částí. Dokud závěry studie o replikaci vajíček nepotvrdí někdo jiný, jde podle Albertiniho spíš o kuriozitu než objev.

Telferová taková tvrzení odmítá a ujišťuje, že vajíčka byla zcela nová, nikoliv poničená. A dodává, že reprodukce vajíček se jeví jako nejpravděpodobnější varianta.

Skupina vědců kolem profesorky Telferové se léčbou neplodnosti zabývá dlouho, mimo jiné za pomoci kmenových buněk. Nyní bude zkoumat funkci vajíček, která vznikla po užití léku ABVD a také to, zda je vůbec možné je oplodnit.

 

Právě se děje

Další zprávy