Nová studená válka: Spor USA a Číny dosahuje vrcholu. V těchto místech hrozí střet

Helena Truchlá Helena Truchlá
24. 10. 2020 19:00
Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo během čtyř let vládnutí prezidenta Donalda Trumpa vrcholu. Spor mezi oběma velmocemi se rozhořel v oblasti obchodu, v otázce technologií, obrany i na půdě mezinárodních organizací. Někteří analytici situaci označují za novou studenou válku. Podívejte se před listopadovými prezidentskými volbami v USA, kde probíhá a jaká hrozí eskalace.

Zdroj: The New York TimesBBC, Financial TimesBrookings Institution, The Washington Post

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Studená válka, verze pro 21. století

"Trump prohrává svoji studenou válku s Čínou," zhodnotil na začátku října někdejší šéf Světové banky Robert Zoellick. Navázal tak na řadu analytiků, kteří zhoršující se vztahy mezi oběma zeměmi přirovnávají k soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v druhé polovině 20. století.

"Konfrontace posílila, oblasti spolupráce mizí," tvrdí například také Ryan Hass z think-tanku Brookings Institution. Zatímco moc a vliv obou zemí se podle analytiků vyrovnávají, ideologické rozdíly mezi nimi se zvětšují. Jeden z Trumpových bezpečnostních poradců nedávno obvinil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že se považuje za novodobého diktátora sovětského typu, Čína naopak dlouhodobě označuje americký důraz na šíření demokracie a dalších hodnot, které jsou v Americe chápány jako univerzálně platné, za hrozbu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy