Nová statistika: Každá desátá dívka zažila sexuální napadení

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
8. 9. 2014 18:00
Podle zprávy Dětského fondu OSN o násilí páchaném na dětech se obětí podobného činu před svými dvacátými narozeninami stalo okolo 120 milionů dívek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ženeva - Obětí znásilnění či sexuálního napadení se do svých dvacátých narozenin stala ve světě každá desátá dívka.

Podle nové znepokojivé zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) o násilí páchaném na dětech se tak obětí podobného činu stalo okolo 120 milionů dívek ze všech možných koutů planety.

Některé regiony jsou pro ně přitom - ze statistického pohledu - nebezpečnější než jiné. Jedná se například o řadu států v subsaharské Africe.

Ze zprávy UNICEF

  • 120 milionů dívek do 20 let bylo sexuálně napadeno
  • rozšířeným typem sexuálního obtěžování dívek i chlapců je kybernetické pronásledování
  • v roce 2012 bylo zavražděno na 95 000 dětí a teenagerů
  • více než třetina studentů mezi 13 a 15 lety zažila šikanu ve škole
  • 6 z 10 dětí ve věku 2 až 14 let jsou fyzicky trestány svými opatrovníky

Násilí se nevyhýbá ani bohatým státům

Sexuální násilí se ale nevyhýbá ani dívkám žijícím v bohatších státech. Například podle průzkumu z roku 2009 (vzorkem byli mladiství mezi 15 a 17 lety - pozn. red.) zažilo podobný incident zahrnující fyzický kontakt okolo 22 procent švýcarských dívek a také osm procent chlapců.

Nejčastějším typem sexuálního obtěžování dětí v zemi nicméně bylo kybernetické pronásledování. Sexuální násilí se nevyhýbá ani chlapcům, i když se s ním setkávají v menší míře.

Průzkum v USA z roku 2011 zjistil, že obětí nějakého "sexuálně zabarveného činu" se ve svém životě stalo okolo 35 procent mladých Američanek a každý pátý mladý muž. Průzkum se tázal teenagerů mezi 14 a 17 lety věku.

Řada žen věří, že muž má právo je uhodit

Každá třetí žena ve věku mezi 15 a 19 lety, která žila s přítelem či manželem, zažila z jejich strany fyzické, sexuální nebo psychické násilí.

Téměř polovina dotázaných žen v této věkové hranici přitom podle studie věří, že násilník má za určitých okolností právo manželku či partnerku uhodit či zbít.

Na Blízkém východě a v severní a subsaharské Africe tomu věří dokonce více než polovina těchto žen. Ve střední a východní Evropě takto smýšlí okolo 28 procent z nich.

"Je nicméně zřejmě překvapením, že v 28 ze 69 zemí s daty pro obě pohlaví věří tomu, že bití ženy je někdy ospravedlněno, více chlapců než dívek. Ve 14 z těchto zemí je rozdíl ve smýšlení mezi pohlavími více než 10 procent," uvádí zpráva.

Jedná se přitom například o státy v subsaharské Africe či jižní a východní Asii.

Mlčí a pomoc nevyhledávají

Velká část obětí podobné incidenty sexuálního a fyzického obtěžování či napadení udržuje v tajnosti a nevyhledá žádnou pomoc

Podle zprávy o obtěžování nikomu neřekla téměř polovina dívek mezi 15 a 19 lety, které jej ve zprávě přiznaly. Pomoc nevyhledalo hned 7 z 10 obětí. Daleko nad polovinu pak utajení takového incidentu stoupá například v Pákistánu, Nigérii, Nepálu, Kyrgyzstánu či Jordánsku.

Dívky, co se svěřují, pak většinou pomoc vyhledávají mezi příbuznými, než aby se obrátily na profesionální instituci – ať už policii, nemocnice, náboženské skupiny či sociální služby. Chlapci v některých zemích mlčí ještě častěji než dívky a násilí obecně mnohdy nevnímají jako problém.

Specifikem rovněž je, že násilí přiznají spíše oběti fyzického než sexuálního násilí.

"Zatímco důvody se liší, mnoho dívek uvedlo, že si neuvědomily, že to, co zažily, byla forma sexuálního násilí, nebo zneužívání neviděly jako problém," uvádí zpráva.

Zavražděno bylo 95 tisíc dětí

Zpráva Dětského fondu OSN nasbírala data celkem ze 190 zemí světa. Nevěnovala se pouze obětem sexuálního násilí, ale násilí obecně.

Podle zjištění organizace bylo například jen za rok 2012 zavražděno 95 tisíc dětí a mladistvých do věku 20 let.

Naprostá většina z nich (85 tisíc) přitom žila v chudších zemích. Jen na Latinskou Ameriku a karibskou oblast připadá přes 25 tisíc obětí, v Salvadoru, Guatemale a Venezuele je to přitom hlavní důvod úmrtí mezi chlapci.

Na západní a střední Afriku připadá přes 23 tisíc zabitých dětí a teenagerů. V Nigérii bylo v roce 2012 zavražděno 13 000 dětí, v Brazílii o 2000 méně.

 

Právě se děje

Další zprávy