Nová slovenská vláda premiéra Fica získala důvěru sněmovny

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2023 12:44
Nová slovenská vláda premiéra Fica získala důvěru sněmovny

Slovenský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové vládě už čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, která vzešla ze zářijových předčasných parlamentních voleb. Kabinet po čtyřdenní rozpravě o jeho programovém prohlášení podpořilo 78 ze 143 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina.

Vládní koalice složená ze stran Směr-sociální demokracie, Hlas-sociální demokracie a nacionalistické Slovenské národní strany má ve sněmovně většinu čtyř hlasů. Pro vyslovení důvěry Ficova kabinetu hlasovali pouze vládní poslanci; jeden z nich se hlasování nezúčastnil, podle své mateřské strany se ze zdravotních důvodů nemohl dostavit.

Představitelé opozice záměry vlády kritizovali a tvrdili, že její programové prohlášení je málo konkrétní, dostatečně se nevěnuje největším problémům země a že vládní strany do něj nepromítly své předvolební sliby.

Koalice ohlásila například zvýšení daní pro banky, bohaté firmy a lidi s vyššími příjmy, zavedení plnohodnotného 13. důchodu či zastavení státní vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské vojenské invazi.

Odmítá rovněž zrušení stávající podmínky jednomyslnosti při těch rozhodnutích EU, která v současnosti podle unijních pravidel takovou podobu souhlasu členských zemí vyžadují. Vyslovila se také proti neodůvodněnému přesouvání pravomocí z členských států na samotnou EU.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy