Mimořádná zpráva

Nová série tornád zabila v USA čtrnáct lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 6. 2013 9:40
V některých státech USA stále platí výstraha meteorologů
Následky tornáda z 31. května 2013 v oklahomském El Renu.
Následky tornáda z 31. května 2013 v oklahomském El Renu. | Foto: Reuters

Oklahoma City - Nová série tornád, která v uplynulých dnech zasáhla Oklahomu a okolní státy USA, si podle nové bilance vyžádala 14 obětí na životech, z toho dvě dětí. 

Zraněno bylo podle místního listu The Oklahoman 87 lidí. Větrné bouře způsobily i značné hmotné škody.

Větrné víry americký Středozápad znovu zasáhly v pátek, necelé dva týdny poté, co obří tornádo zdevastovalo oklahomské město Moore a zabilo tam 24 lidí.

Hrozí záplavy

Oklahomské úřady po posledním tornádu potvrdily devět obětí, z toho pět stále nebylo identifikováno. V sousedním státě Missouri jsou evidováni tři mrtví, kteří zemřeli v důsledku povodní způsobených bouřemi.

Guvernér Missouri Jay Nixon, jenž se vydal na zasažená místa, vyzval obyvatele státu, aby se zaplaveným oblastem vyhnuli.

Meteorologická služba pro Oklahomu odvolala pohotovost týkající se tornád, ale ponechala v platnosti výstrahu kvůli záplavám.

Mnoho lidí bylo v důsledku bouří zraněno, mimo jiné také při srážkách automobilů. Podle místního listu The Oklahoman je zraněných nejméně 87.

Bouřkový útvar, který Oklahomu zasáhl, se skládal z několika tornád. Podle amerických médií oblast Oklahoma City zasáhlo od pátku celkem pět tornád, v nichž vichr doprovázený krupobitím dosahoval rychlosti 145 kilometrů za hodinu.

Spojené státy ročně zasáhne v průměru 1200 tornád. Nejčastěji jsou jimi postiženy vnitrozemní státy s rozsáhlými planinami, tedy Texas, Oklahoma a Kansas. Silná tornáda ale zná také přímořská Florida.

 

Právě se děje

Další zprávy