Nová paliva i spotřebiče. Tak hodlá Obama ochránit svět

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
26. 6. 2013 6:11
Šéf Bílého domu představil novou "zelenou strategii" na Georgetownské univerzitě
Musíme ochránit boží dílo pro další generace, hlásá Obama.
Musíme ochránit boží dílo pro další generace, hlásá Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama vyráží do boje s klimatickými změnami.

Chce si přitom vystačit se stávajícími zákony, jen se je pokusí využívat efektivněji, případně zajistí jejich vymahatelnost.

Šéf Bílého domu o nové strategii, jejímž cílem je snížení emisí oxidů uhlíku, hovoří jako o své vizi toho, kterým směrem by se měly Spojené státy ubírat.

V úterním projevu na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu představil rozsáhlý plán, jehož pilířem je omezení zplodin z uhelných elektráren a podpora obnovitelných energetických zdrojů.

Ropa není vše

Symbolem "jeho odhodlání" má být záměr blokovat případně projekt důležitého ropovodu z Kanady. "Náš národní zájem zůstane zachován, jen pokud tento projekt výrazně nezhorší problém znečištění emisemi," zdůraznil prezident v souvislosti se zamýšlenou stavbou vedoucí do rafinérií v Texasu.

Analytici původně odhadovali, že prezident kontroverzní stavbu v projevu kvůli politické citlivosti nezmíní.

Podle Heather Zichalové, Obamovy poradkyně pro životní prostředí, míří prezidentova snaha k zavedení emisních limitů elektráren. Až dosud Obamova administrativa odolávala tlaku ekologických sdružení tvrzením, že primární je omezovat nové znečišťovatele.

Navíc Bílý dům navrhne zvýšit výkon již existujících vodních elektráren.

Kromě většího důrazu na podporu obnovitelných zdrojů chce Obama tlačit rovněž podporu výroby a prodeje úsporných spotřebičů i budov. Díky všem těmto krokům by se do roku 2030 mohl v USA objem emisí oxidu uhličitého snížit o víc než tři miliardy tun, což je množství odpovídající půlročním emisím vypuštěným elektrárnami.

"Neexistuje žádné jednotlivé opatření, které by mohlo zvrátit dopady klimatických změn. Musíme se ale pokusit změnit svět, který zanecháme našim dětem. Dlužíme jim to," prohlásil.

Republikánské Ne

Prezident je kvůli svému plánu omezit emise skleníkových plynů terčem kritiky zejména ze strany republikánů. Podle Dona Stewarta, mluvčího vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitche McConella, se zavedení emisních limitů pro elektrárny rovná zavedení celostátní energetické daně.

"Vysvětlí prezident tak obrovské náklady na pracovní místa? Vysvětlí prezident, jak Američané s nízkými příjmy zaplatí svoje nové, vyšší účty za elektřinu?" prohlásil.

Stavba ropovodu Keystone v americké Severní Dakotě.
Stavba ropovodu Keystone v americké Severní Dakotě. | Foto: Reuters

Obamův tým kritiku odráží tvrzením, že velké americké energetické společnosti jeho plán podporují - chtějí údajně "jen posoudit, zda se body slučují s již schválenými kroky strategie ekologické výroby energie a rozšíření rozvodné elektrické sítě".

Americká vláda chce svou novou zelenou strategii promítnout i do zahraničních vztahů. Plánuje zastavit financování výstavby nových uhelných elektráren mimo USA, s výjimkou nejchudších rozvojových zemí. K omezení emisí chce přivést i největší světové znečišťovatele, kterými jsou například Čína a Indie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy