Nová libyjská vláda nedokáže zajistit v Tripolisu služby. Elektřina nefunguje i 15 hodin denně

ČTK ČTK
19. 7. 2016 18:33
Nový libyjský kabinet, který byl sestaven s pomocí OSN, má problémy získat si přízeň občanů v Tripolisu. V hlavním městě se množí únosy, je nedostatek nedostatek peněžní hotovosti a vláda není schopna zajistit trvalé dodávky elektřiny. Státní energetická společnost GECOL minulý týden přiznala, že dodávky elektřiny nemá pod kontrolou, protože ozbrojené skupiny elektřinu odklánějí do čtvrtí obývaných svými stoupenci. Elektřina je někdy přerušena i 15 hodin denně.
Lidé v Tripolisu, ilustrační foto
Lidé v Tripolisu, ilustrační foto | Foto: Reuters

Tripolis - Nová libyjská vláda má problémy získat přízeň občanů hlavního města Tripolisu. Podle agentury Reuters se množí únosy, je nedostatek peněžní hotovosti a vláda není schopna zajistit trvalé dodávky elektřiny. Kabinet, který se podařilo sestavit s pomocí OSN a který je u moci od března, se jen pomalu přesouvá z námořní základny do budov ministerstev.

Pro obyvatelstvo je nejtíživější často přerušovaná dodávka elektřiny. "Situace v Tripolisu se každým dnem zhoršuje, po dlouhá období není proud, v bankách nejsou peníze a není tady bezpečno. Každý den slyšíme o bojích a zločinech, ale vláda na to nereaguje," sdělil agentuře Reuters pracovník pasového úřadu Chálid Dalaví.

Státní energetická společnost GECOL minulý týden přiznala, že dodávky elektřiny nemá pod kontrolou, protože ozbrojené skupiny elektřinu odklánějí do čtvrtí obývaných svými stoupenci. Tento problém potvrdil také premiér Fáiz Sarrádž. V prohlášení GECOL se uvádí, že činnost společnosti komplikuje špatná bezpečnost a nemožnost vykonávat údržbu.

Víkendové demonstrace

V Tripolisu se kvůli potížím s dodávkami proudu konaly o víkendu demonstrace, lidé pálili pneumatiky a stavěli barikády, aby zablokovali silnici vedoucí k pobřeží. Sarrádž po těchto protestech odvolal celé vedení GECOL a nahradil ho dočasným týmem.

Člen vlády řekl, že ministerstvo vnitra se snaží zajistit kontrolu v distribučních centrech, aby zabránilo narušení celého systému ozbrojenými skupinami. V posledních dnech se situace poněkud zlepšila, ale jen díky chladnějšímu počasí. V srpnu semají teploty opět zvýšit.

Elektřina je někdy přerušena i 15 hodin denně, což nejenom brání lidem zapínat klimatizaci, ale nemohou udržet ani kvalitní jídlo v lednicích. Některé obchody kvůli tomu zavírají. Tripolisem se pak ozývá hluk generátorů na výrobu elektřiny.

"Máme tři vlády, ale vůbec žádné služby nefungují. Úřady, zejména Sarrádž a jeho vláda, musejí pro naše problémy najít řešení. Je jich víc, než dokážeme snést," řekl tripolský obchodník Muhammad Ibráhím.

Libye měla před jmenováním Sarrážova kabinetu dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Sarrádžova vláda se sice práce v březnu ujala, ale nezískala zatím důvěru parlamentu. Nemá ani zajištěnou podporu kruhů, jež ovládají východ Libye.

 

Právě se děje

Další zprávy