Nová italská vláda Paola Gentiloniho získala důvěru Sněmovny. Ve středu o ní bude hlasovat Senát

ČTK ČTK
13. 12. 2016 20:20
Italské vládě premiéra Paola Gentiloniho vyslovila v úterý Poslanecká sněmovna důvěru. Pro bylo 368 poslanců, 105 pak proti. Ve středu ji musí podpořit rovněž italský Senát. Nová vláda vznikla poté, co rezignoval premiér Matteo Renzi po z jeho pohledu neúspěšném referendu o ústavní reformě. Gentiloni by rád pokračoval v cestě předchozí vlády, koneckonců je v ní drtivá většina jejích ministrů. Za úkol si stanovil prosadit nový volební zákon, přijmout opatření podporující tvorbu pracovních míst a tlačit na změnu dublinského systému pro registraci uprchlíků.
Nový italský premiér Paolo Gentiloni.
Nový italský premiér Paolo Gentiloni. | Foto: Reuters

Řím - Nová italská vláda premiéra Paola Gentiloniho v úterý získala důvěru v Poslanecké sněmovně. Podpořilo ji 368 poslanců, 105 bylo proti, informovala agentura ANSA. Ve středu kabinet čeká obdobné hlasování v Senátu. Gentiloni při představování vládních priorit prohlásil, že jeho úkolem je prosadit nový volební zákon a také přijmout opatření podporující tvorbu pracovních míst.

Důležitým tématem je rovněž uprchlická krize: nový premiér hodlá pokračovat už na nadcházejícím summitu EU v tlaku na změnu takzvaného dublinského systému, který vyžaduje registraci uprchlíků v první unijní zemi, do které vstoupí. Pro Itálii, zavalenou přílivem běženců z Afriky, to je nepřijatelné.

Vláda vznikla po pádu kabinetu expremiéra Mattea Renziho, kterému se nepodařilo v nedávném referendu prosadit ústavní reformy, jež měly zjednodušit fungování parlamentu za účelem snazšího přijímání zákonů.

Dvaašedesátiletý Gentiloni, který je členem vládní Demokratické strany, prohlásil již v pondělí, že chce pokračovat v cestě předchozí vlády, z níž je v novém týmu drtivá většina ministrů.

Gentiloniho vláda bude mít pravděpodobně jen krátké trvání, protože na italské politické scéně je vyvíjen poměrně velký tlak na brzké uspořádání předčasných parlamentních voleb. Hlasování o důvěře v úterý bojkotovalo populistické Hnutí pěti hvězd a separatistická Liga Severu, které usilují o co nejrychlejší volby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy