reklama
 
 

Nová irská vláda bude chtít po Evropě výhodnější půjčku

7. 3. 2011 22:59
Irové hodnotí přísné podmínky MMF a ECB jako nedůstojné a cítí se vydíráni

Dublin - Nová irská vláda bude usilovat o zmírnění přísných podmínek, kterými Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka podmínily poskytnutí záchranného balíčku ve výši 85 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu korun). O něj Irsko muselo požádat, když tamní ekonomika zkolabovala pod náporem finanční krize.

Podle serveru irského deníku The Independent se na novém požadavku dohodli noví koaliční partneři: Středopravicová Fine Gael a levicoví labouristé.

"Nemyslím si, že by na této planetě žil ekonom, který by věřil, že je možné splnit požadavky stanovené ECB a MMF," cituje deník labouristickou mluvčí pro ekonomické záležitosti Joanu Burtonovou.

Závazky zakotvené v rozpočtu pro rok 2011 a čtyřletý plán schválený předchozí vládou se nová koalice zavázala respektovat, plánované snižování deficitu v rozpočtu pro rok 2013 ovšem ještě přehodnotí.

Budoucí irský premiér Enda Kenny ze strany Fine Gael je od svého volebního vítězství pod obrovským tlakem. Běžní Irové totiž vnímají přísné podmínky půjček jako nedůstojné a cítí se vydíráni.

Obří škrty jdou proti srsti zejména labouristům. Ti mimo jiné požadovali, aby Kenny vyjednal na půdě ECB a MMF pro Irsko navíc přechodný rok tak, aby Dublin nemusel krotit rekordní zadlužení veřejných financí okamžitě.

Jednou z podmínek je přitom opětovné splnění maastrichtských kritérií, a tedy i snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP. To má Irsko stihnout do konce roku 2015. Ještě v loni přitom irský deficit dosahoval rekordních 32 procent.

Ministra financí budou mít obě koaliční strany

Obsazení v současné době zřejmě nejdůležitějšího ministerstva financí vyřešili koaliční vyjednavači šalamounsky. Bude rozděleno na dvě a každá strana dostane půlku.

Větší koaliční strana bude mít podle serveru Irish Times na starosti sestavování rozpočtu, daňový systém a bankovní sektor. Levicoví labouristé získají dohled nad státními výdaji a reformou veřejné správy.

Nejmenovaný zdroj agentury Reuters uvedl, že novým ministrem, jenž bude mít na starosti kontrolu veřejných výdajů a reformou veřejného sektoru, bude někdejší předseda strany Fine Gael Michael Noonan.

Labouristické ministerstvo financí by měla podle irských médií obsadit buď Joana Burtonová, nebo Pat Rabbitte. Právě Burtonová v ranním rozhovoru pro rádio RTÉ nastínila další postup irské vlády.

Až zjistíme, jak jsou na tom banky, budeme jednat dál

"Chceme dosáhnout přehodnocení podmínek stanovených MMF a ECB tak, aby se Irsko mohlo vrátit k růstu a začít znovu prosperovat. Jednat budeme až na základě výsledků testů bankovního sektoru," uvedla Burtonová a dodala, že vláda použije 4,9 milionu eur z národních penzijních rezerv. Penězi hodlá koalice stimulovat výstavbu infrastruktury.

Vítězná strana obsadí kromě postu premiéra a jednoho ze dvou křesel na ministerstvu financí, ještě resorty zahraničí, průmyslu a zaměstnanosti. Labouristé mají vyjednána ministerstva zahraničí, sociálních věcí, školství a dle očekávání také post místopředsedy vlády.

Fine Gael má v parlamentu o 166 místech jistých 70 křesel a labouristé 36. Strana Fianna Fáil, která byla dosud dominující silou irské politiky, ale voliči jí přičetli odpovědnost za současnou finanční krizi, získala nejméně - pouze 18 mandátů.

Irsko, dlouho oslavované jako ideální model hospodářského vývoje a přezdívané jako keltský tygr, se vlivem finanční krize a prasknutí hypoteční bubliny dostalo do vážných problémů. Země, která byla dlouho ukazována jako zářný příklad toho, jak plně využít členství v Evropské unii, tak nyní může poslat celou eurozónu ke dnu.

autor: Petr Jemelka | 7. 3. 2011 22:59

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama