Nosorožci v ohrožení. Policisté zadrželi obří zásilky rohů, mají větší hodnotu než zlato

Hana Vařáková Hana Vařáková
18. 3. 2017 12:52
Thajská policie zabavila v úterý 21 nosorožčích rohů. Za ně mohli pytláci získat na černém trhu až pět milionů dolarů. Ještě větší lup zadrželi ten samý den na letišti ve vietnamské metropoli Hanoj - 100 kilogramů rohů za šest milionů dolarů. Přestože je prodej a nákup rohů v celém světě zakázaný už od roku 1977, kvůli neustávající poptávce pytláci nosorožce stále zabíjejí. Mají větší hodnotu než zlato nebo kokain.
Nosorožčí rohy zabavené na letišti v Bangkoku.
Nosorožčí rohy zabavené na letišti v Bangkoku. | Foto: Reuters

Bangkok/Hanoj - Thajsko, jednadvacet nosorožčích rohů, hodnota pět milionů dolarů (asi 125 milionů korun).

Vietnam, sto kilogramů rohů, hodnota šest milionů dolarů (asi 150 milionů korun).

Obě zásilky zadrželi tamní policisté toto úterý a v obou případech jde o jedny z největších "úlovků" z poslední doby.

Thajští policisté narazili na nosorožčí rohy, když náhodně prohledávali zavazadla na mezinárodním letišti v Bangkoku. Kufr přicestoval z africké Etiopie. Na místo si ho přišly vyzvednout dvě Thajky, které přiletěly z Vietnamu a Kambodži. Obě ale nakonec skončily ve vazbě, informovala stanice BBC.

Thajsko je významnou tranzitní zemí pro nelegální obchodování s produkty z divoké přírody. A Vietnam je často cílem pro tyto "byznysmeny".

Od horečky až po rakovinu

O nosorožčí rohy je na černém trhu velký zájem a jsou drahé. Jejich cena roste úměrně tomu, jak pytláci decimují počty nosorožců.

Za jeden kilogram rohů si mohou lupiči přijít až na 60 tisíc dolarů (zhruba 1,5 milionu korun), uvádí britský server The Guardian. Mají tak větší hodnotu než zlato nebo kokain.

Poptávka po nosorožčí rohovině je vysoká především ve východní Asii - v Číně, Vietnamu a Kambodži. Rohy jsou zde ceněné jako tradiční lék, který údajně zabírá při všech nemocech, od horečky až po rakovinu. Má prý také afrodiziakální účinky. A to navzdory tomu, že je tvoří stejná látka jako například lidské nehty.

Podobně jako ze sloních klů se z nosorožčích rohů vyrábějí šperky, figurky a maličkosti pro turisty.

Přestože je prodej a nákup rohů v celém světě zakázaný už od roku 1977, kvůli neustávající poptávce pytláci zvířata dále zabíjejí. Několik druhů nosorožců je proto kriticky ohrožených, v následujících letech či desetiletích jim dokonce hrozí úplné vymření.

Podle mezinárodní nadace na ochranu nosorožců (International Rhino Foundation) žije nyní na světě už jen 29 tisíc těchto živočichů, zatímco na začátku minulého století jich bylo půl milionu.

Jak bojovat s pytláky?

V zoologické zahradě ve francouzském městě Thoiry pytláci minulý týden zabili čtyřletého samce nosorožce bílého. Motorovou pilou mu odřízli jeden roh.

Na to zareagovala zoo v českém Dvoře Králové, kde se rozhodli odřezat pilou rohy z hlav nosorožců. V současné době jich tam chovají 21. Této "operace" zůstala ušetřena jen tři mláďata.

"Je to pro jejich bezpečnost," cituje britský list The Guardian mluvčí zoo Andreu Jiroušovou. Podle ní je nebezpečí v současnosti "skutečně intenzivní".

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem se pochlubila v říjnu narozenou samičkou nosorožce dvourohého východního. Druhu hrozí vyhynutí.
1:22
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem se pochlubila v říjnu narozenou samičkou nosorožce dvourohého východního. Druhu hrozí vyhynutí. | Video: Reuters

Jiný přístup zvolili nedávno v Jihoafrické republice. Tamní vláda plánuje vnitrostátně povolit obchodování s rohy nosorožců a umožnit jejich omezený vývoz. Pokud bude nový zákon schválen, budou moci cizinci s povolením vyvézt z JAR legálně až dva nosorožčí rohy. Ty by měli pouze pro "vlastní využití".

Ochránci přírody však nový zákon kritizují. Podle nich se vyvezené rohy budou časem jen těžko dohledávat a stejně zmizí na černém trhu.

Počet nosorožců usmrcených pytláky právě v JAR v poslední dekádě raketově vzrostl. Zatímco v roce 2008 tu bylo podle agentury Reuters zabito 43 nosorožců, v roce 2014 jich bylo rekordních 1215. V následujících dvou letech se tento růst zastavil, ale i tak přišlo v loňském roce o život 1054 nosorožců.

V Jižní Africe nyní žije 80 procent z celkového počtu nosorožců - 18 tisíc nosorožců bílých a dva tisíce nosorožců černých. Právě na tuto zemi se pytláci soustředí nejvíce.

Nosorožčí rohy mají na černém trhu hodnotu několika tisíc dolarů. Vědci věří, že repliky rohů pomohou postupně zastavit vyvražďování nosorožců, protože cena rohů strmě klesne. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy