Norští záchranáři našli sedmou oběť sesuvu. Je naděje, že jsou lidé ještě naživu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2021 16:25
Čtyři dny po masivním sesuvu půdy ve vesnici Ask na jihu Norska záchranáři našli sedmou oběť. Po dalších čtyřech lidech se stále pátrá a podle agentury DPA nehasnou naděje, že by mezi nimi mohl být někdo naživu.
Na místo v neděli přijel 83letý král Harald s královnou Sonjou a korunním princem Haakonem.
Na místo v neděli přijel 83letý král Harald s královnou Sonjou a korunním princem Haakonem. | Foto: Reuters

Smutný osud lidí ze zasažené vesnice poznamenal vstup Norska do nového roku. Na místo v neděli přijel 83letý král Harald s královnou Sonjou a korunním princem Haakonem. Setkali se s místními lidmi a záchranáři, v kostele zapálili svíčky za oběti neštěstí. Mezi desítkou původně pohřešovaných jsou i dvě děti, dívky ve věku dvou a 13 let.

Ze sedmi obětí úřady zveřejnily identitu tří osob. Šlo o 31letého muže, člena týmu tenisty Caspera Ruuda, který byl nalezen v pátek, o 40letého muže a 54letou ženu, které záchranáři nalezli v sobotu.

Podle místní policejní velitelky Idy Melboové Öysteseové by někdo mohl přežít ve vzduchových kapsách vzniklých ve zřícených domech. "Z lékařského hlediska je možné několik dnů přežít, pokud máte vzduch," uvedla.

Středeční sesuv půdy byl nejhorší v moderní historii Norska, táhl se v délce 700 metrů a šířce 300 metrů. Zřítilo se nejméně devět domů s více než 30 byty, asi 1000 lidí bylo nutné evakuovat. Menší pohyby půdy byly v místě zaznamenány i v následujících dnech.

Sesuv nastal po dvou vydatných deštích, přesná příčina zatím není jasná. Norská stanice TV2 informovala, že oblast, kde se půda sesunula, označil geologický průzkum v roce 2005 za vysoce rizikovou. Tři roky po zveřejnění posudku se ale na místě začaly stavět první domy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy