Norský zátah na špiony: Policie zatkla Rusy s drony, falešnými jmény i tajným krytím

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
26. 10. 2022 17:20
Tvrdil o sobě, že je brazilský vědec a měl ta nejlepší doporučení, na univerzitě v norském Tromsø se věnoval hybridním hrozbám a odváděl skvělé výsledky. Pak ale tajnůstkářského třicátníka s legračním přízvukem zatkla policie, která je přesvědčená, že ve skutečnosti špehoval pro Kreml. Muž je už osmý odhalený ruský agent v této skandinávské zemi za poslední týdny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Muž, kterého norská bezpečnostní služba PST zadržela na cestě do práce, podle listu The Guardian vystupoval pod jménem José Assis Giammaria a měl brazilské občanství. Policie ho podezřívá z toho, že ve skutečnosti pracuje pro ruské tajné služby a jeho identita je falešná.

"Požádali jsme, aby byl brazilský výzkumník z univerzity v Tromsø vyhoštěn z Norska, protože věříme, že je hrozbou pro naše národní zájmy," uvedla Hedvig Moeová z PST pro norskou veřejnoprávní televizní a rozhlasovou stanici.

Giammaria na vysoké škole pracoval od loňského prosince a podle kolegů se choval přátelsky, byť působil, že něco tají. "Byl proti sociálním sítím, dokonce nechtěl používat WhatsApp a chtěl mluvit pouze přes aplikaci Telegram," popsal jeden z jeho kolegů, který si přál zůstat v anonymitě. "Zároveň ale pořád kladl spoustu otázek, i velmi osobních."

Muž pracoval ve skupině, která se zaměřovala na hybridní hrozby v arktickém Norsku, píše stanice BBC. Na univerzitě prý vzbuzoval nejistotu a jednou se ho jeden z kolegů dokonce z legrace zeptal, jestli není špeh. "Je ironické, že tu zkoumáme, jak hybridní hrozby dopadají na civilní prostor. Nečekala jsem, že budu součástí přesně toho, čím se zabýváme," podotkla tamní profesorka Gunhild Hoogensen Gjørvová.

Rekrutování nových špionů

Norské úřady předpokládají, že Giammaria v zemi působil jako součást ruského programu nazvaný "ilegálové". Ten tehdejší sovětská tajná služba KGB spustila během studené války a prezident Vladimir Putin ho před několika lety obnovil. V rámci něj Kreml do zahraničí vysílá špiony s falešnou identitou a vymyšlenou osobní historií. Nepoužívají tedy diplomatické krytí coby zaměstnanci ruských ambasád.

"Typicky jsou ilegální agenti něco jako skauti talentovaných lidí, kteří se snaží naverbovat agenty na později a připravují půdu pro další špiony. Ti pak dělají tradiční zpravodajskou práci," popsala Hedvig Moeová z norské bezpečnostní služby PST.

Muž vystupující pod jménem José Assis Giammaria podle veřejně dostupných informací promoval v roce 2018 z vojenských, bezpečnostních a strategických studií na Univerzitě v Calgary. Profesorka Gjørvová vysvětlila, že údajný ruský špeh nebyl na vysoké škole přímo zaměstnaný, ale pomáhal pořádat přednášky a pracoval na vlastním výzkumu, který si i sám financoval. Ve své práci byl prý velmi dobrý.

Loni na podzim například akademičce napsal e-mail, kde vysvětloval, že se zajímá o arktickou bezpečnost. "Doporučil ho i profesor z Kanady, kde studoval a jehož jsem znala. Standardně jsme ho prověřili a zavolali lidem, kteří mu poskytli reference," vysvětlila Gjørvová deníku Guardian s tím, že věří, že muž neměl přístup k tajným informacím. "Získal ale porozumění a vhled do toho, jaké typy diskusí ohledně bezpečnosti vedeme. Byl na místě, kde dochází k důležitému výzkumu," doplnila.

Podle Thomase Hansena, právníka podezřelého, obvinění nedávají smysl. Norský soud mezitím rozhodl, že stráví několik týdnů ve vazbě, než bude ze země vyhoštěn. 

Zatčení ruští špehové

Norsko v poslední době zažívá zvýšenou aktivitu ruských tajných služeb. Severská země se kvůli invazi na Ukrajinu stala největším dodavatelem ropy do Evropské unie a poslední měsíc je navíc ve střehu po sabotáži plynovodu Nord Stream v Baltském moři.

Skandinávské království minulý týden uvedlo, že zadrželo sedm Rusů, kteří jsou podezřelí z toho, že nelegálně létali s drony a fotografovali zakázané oblasti, hlavně strategickou infrastrukturu na severu Norska.

Jedním ze zadržených mužů je i Andrej Jakunin, syn bývalého šéfa ruských státních železnic Vladimira Jakunina, který je blízkým přítelem prezidenta Vladimira Putina. Minulý týden nelegálně létal s dronem na souostroví Špicberky a po zadržení byl na dva týdny umístěn do vazby.

V červnu nizozemští zpravodajci odhalili, že se ruský špion snažil nechat zaměstnat u mezinárodního trestního soudu v Haagu a použil při tom falešnou brazilskou identitu, kterou si vytvářel více než deset let. V srpnu byla zase odhalena špionka z ruské vojenské rozvědky GRU, která se vydávala za peruánskou designérku šperků a trávila čas na večírcích se zaměstnanci NATO.

Video: Putin nás nezastraší, vzkazuje Ukrajinec

Pokud se Putin tímto způsobem snaží někoho zastrašit, tak to stoprocentně nefunguje. Reakce jsou přesně opačné. Jsme naštvaní a odhodlaní vyhrát. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy