Norský soud trestal plánování krvavé msty za karikatury

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 1. 2012 15:05
Terčem pumového útoku měla být redakce deníku Jyllands-Posten
Shawan Sadek Saeed Bujak u soudu.
Shawan Sadek Saeed Bujak u soudu. | Foto: Reuters

Oslo - Norský soud poslal za mříže dva muže, kteří plánovali pumový útok na dánský deník Jyllands-Posten.

Útok měl být odplatou za to, že list otiskl kontroverzní karikaturu proroka muslimů Mohameda od kreslíře Kurta Westergaarda.

Jelikož je duo pachatelů napojeno na teroristickou síť Al-Káida, vyhodnotil soudce jeho jednání, poprvé v norské historii, jako porušení protiteroristického zákona.

Mikael Davud, jenž je původem z ujgurské menšiny v Číně, má strávit za mřížemi sedm let a původem irácký Kurd Shawan Sadek Saeed Bujak tři a půl roku. Třetí z obviněných, David Jakobsen, byl obvinění z teroristického činu zproštěn. Bude ale stíhán kvůli tomu, že dvěma komplicům pomáhal získávat výbušniny.

Všichni tři obžalovaní žijí trvale v Norsku, podle žalobců však měli napojení na Al-Káidu, s níž údajně komunikoval hlavně Davud. Ten se navíc přiznal, že chtěl zosnovat také útok na čínské velvyslanectví v Oslu. Výbušniny se podle vyšetřovatelů naučil vyrábět ve výcvikovém táboře Al-Káidy v Pákistánu.

Norsko zatím nemělo s islamistickým terorismem žádné zkušenosti. Loni 22. července na dvou místech útočil pravicový extremista Anders Behring Breivik, jehož proklamovaným cílem byl naopak boj proti islamizaci Evropy. Po bombovém atentátu v centru Osla a střelbě na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya zůstalo dohromady 77 mrtvých.

S Mohamedem opatrně

Dvanáct náčrtků proroka Mohameda vyšlo jejich autora karikaturistu Jyllands-Postenu Kurta Westergaarda velmi draho. Stal se terčem nejméně třech útoků, přičemž při ataku mladého Somálce, ozbrojeného sekerou, unikl smrti doslova o vlásek.

Od té doby, co karikatury vyšly, musí žít pod neustálou policejní ochranou a ve strachu z teroristických útoků žije i celá redakce.

O tom, že utahování si z islámu nebo důležitých postav víry může být životu nebezpečné, se před necelými dvěma týdny přesvědčil francouzský satirický magazín Charlie Hebdo.

Za to, že vydal číslo věnované islámu a za editora označil samotného Mohameda, mu dosud neznámí pachatelé vypálili celou redakci.

Nizozemský dokumentarista Theo Van Gogh dokonce za svůj protimuslimský film v roce 2004 zaplatil životem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy