Norský soud poslal do vězení muslima, který chválil masakr v redakci Charlie Hebdo

ČTK ČTK
31. 10. 2015 1:15
Soud v Norsku v pátek poslal známého radikálního muslimského duchovního mullu Krekara na 18 měsíců do vězení za to, že chválil lednový masakr redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo. Kdokoli uráží naše náboženství a naši čest, musí pochopit, že je to střet na život a na smrt," řekl muž v únorovém rozhovoru. Dodal, že karikaturista je bojujícím bezvěrcem, kterého je povoleno zabít. Den po odvysílání rozhovoru byl zadržen.
Foto: Reuters

Oslo - Soud v Norsku v pátek poslal známého radikálního muslimského duchovního mullu Krekara na 18 měsíců do vězení za to, že chválil lednový masakr redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo. Informovala o tom agentura AP.

Irácký Kurd mulla Krekar, který do skandinávské země přišel na počátku 90. let z Iráku jako uprchlík, byl kdysi vůdcem irácké radikální skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida a v Norsku již byl vězněn. Nově byl odsouzen za prohlášení, která učinil v rozhovoru s norskou televizní a rozhlasovou společností NRK.

"Kdokoli uráží naše náboženství a naši čest, musí pochopit, že je to střet na život a na smrt," řekl v únorovém rozhovoru mulla Krekar. Dodal, že karikaturista je bojujícím bezvěrcem, kterého je povoleno zabít. Den po odvysílání rozhovoru byl zadržen.

Mulla Krekar musí navíc jako odškodné zaplatit 75 tisíc norských korun (217 tisíc Kč) jistému Kurdovi, k jehož zabití v kontroverzním rozhovoru vyzval.

Neřekl jsem nic špatného

Duchovní během procesu veškerá obvinění odmítal s tím, že neřekl nic špatného, pouze interpretoval radikální islámské právo šaría. Mulla Krekar vyšel z vězení jen krátce před svým opětovným zadržením, v káznici si odpykal tři roky za opakované výhrůžky smrtí norským politikům.

Norský nejvyšší soud mullu Krekara v minulosti označil za hrozbu národní bezpečnosti a duchovní se nachází na teroristickém seznamu USA a OSN. Norsko ho ale nemůže vyhostit, protože v rodném Iráku mu hrozí trest smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy