Norsko se omluvilo Romům za diskriminaci. Vyplatí odškodné

Zahraničí Zahraničí
9. 4. 2015 15:25
"Přišel čas na morální vyrovnání se s temnou částí naší historie. Stát uznává svoji odpovědnost a své chyby," uvedla norská premiérka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

OsloNorsko se omluvilo Romům za diskriminaci v uplynulých desetiletích. Ústy premiérky Erny Solbergové.

Učinila tak poté, co komise historiků zveřejnila zprávu o situaci norských Romů před druhou světovou válkou a po ní.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Norský stát ve třicátých letech odmítal povolit návrat Romům, kteří předtím vycestovali. Po válce se zase nemohli několik let vrátit ti Romové, kteří přežili věznění v nacistických koncentračních táborech.

"Přišel čas na morální vyrovnání se s temnou částí naší historie. Stát uznává svoji odpovědnost a své chyby. Stejně tak jako nespravedlnost vůči norským Romům," uvedla Solbergová.

Slíbila potomkům postižených, že dostanou finanční odškodnění.

Omluvu a uznání podílu na zločinech, spáchaných na Romech v době druhé světové války, před časem oficiálně vyřklo také Rumunsko.

V Norsku je nyní u moci pravicová Konzervativní strana spolu se Stranou pokroku, která se vymezuje vůči imigrantům, a to především romským imigrantům. Šéfka Pokrokové strany Siv Jensenová vyzývá k deportacím všech romských přistěhovalců.

V posledním desetiletí v Norsku výrazně přibylo Romů z východní Evropy. O celostátním zákazu žebrání, který vláda navrhovala na začátku roku, nakonec parlament nehlasoval. Byl namířen právě proti Romům.

Místní úřady však mohou od loňska zakazovat žebrání v některých lokalitách.

Podle ministra spravedlnosti Vidar Breina-Karlsena jde o to, že žebrání organizují zločinecké gangy, které si tímto způsobem vydělávají.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy