Norové zmařili akci Saúdů. Do Osla mířil tajný tým, v ohrožení byl přítel Chášukdžího

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2020 6:05
Saúdská Arábie v roce 2018 požádala Norsko o diplomatický status pro deset mužů. Jejich oficiálním úkolem bylo dohlížet na bezpečnost velvyslanectví blízkovýchodní země v Oslu.
Džamál Chášukdží vchází do budovy saúdského konzulátu v Istanbulu. | Video: Reuters

Norský deník Dagbladet zveřejnil minulý týden investigativní reportáž, podle níž ministerstvo zahraničí žádost zamítlo. Z informací několika zdrojů citovaných listem vyplývá, že v Oslu hrozil podobný čin jako v Istanbulu 2. října 2018: Novinář a kritik vlády v Rijádu Džamál Chášukdží zmizel během své návštěvy saúdskoarabského konzulátu. Jeho tělo se nikdy nenašlo, pachatelé ho zřejmě rozpustili v kyselině.

Později saúdský režim přiznal jeho vraždu, ale odmítl obvinění, že by likvidaci nařídil saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, faktický vládce království.

Daglbadet napsal, že terčem atentátu v Oslu se měl stát Ijád Bagdádí. Původem Palestinec, který dlouho žil ve Spojených arabských emirátech a v roce 2014 získal v Norsku politický azyl. Bagdádí je tvrdým kritikem arabských diktátorských režimů, často používá humor a má značný vliv díky sociálním sítím.

"V létě 2018 dostalo ministerstvo zahraničí neobvyklou žádost o udělení statusu diplomatů pro deset občanů Saúdské Arábie. Všichni byli nahlášení jako pracovníci ostrahy," napsal deník s tím, že žádost zkoumalo ministerstvo vnitra a kontrarozvědka PST. Ta rovněž informovala Bagdádího, že je v nebezpečí, a doporučila mu změnit místo bydliště.

Dagbladet uvádí, že Bagdádí často mění místo pobytu a na internetu používá šifrovanou komunikaci. Saúdskoarabské velvyslanectví zdůvodnilo žádost tím, že země, její budovy a její občané bývají terčem teroristických útoků.

Vyšetřování vraždy Chášukdžího v Istanbulu odhalilo, že na konzulátu byl tým saúdských občanů, který do Turecka přicestoval několik dní předtím. Chášukdží přišel na úřad, protože potřeboval doklad pro chystanou svatbu se svojí tureckou snoubenkou. Ven už nevyšel.

Chášukdží kritizoval saúdskoarabského korunního prince a své kritické články psal například do předního amerického deníku Washington Post. S Bagdádím byli přátelé, oba muži se v roce 2018 několik dní před smrtí Chášukdžího setkali právě v Oslu.

"Saúdové byli Chášukdžím posedlí. Všude ho sledovali, v Oslu jsem s ním byl skoro pořád," uvedl Ijád Bagdádí.

Loni v prosinci rijádský soud vynesl tresty smrti nad pěti lidmi, údajně usvědčenými z Chášukdžího vraždy. Později rozsudky zmírnil na doživotí. Zvláštní vyšetřovatelka OSN Agnès Callamardová verdikt odsoudila jako "soudní parodii".

"Tyto rozsudky nemají žádnou právní ani morální legitimitu. Padly na závěr procesu, který nebyl ani spravedlivý, ani průhledný," napsala Callamardová na Twitteru.

Video: Záběry saúdskoarabského novináře několik hodin před smrtí

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy