Norsko počítá mrtvé, šílený střelec možná neútočil sám

Daniela Krolupperová
23. 7. 2011 17:53
Mrtvých je dosud 92, desítky dalších jsou zraněny
Vojáci střeží vládní čtvrť v norské metropoli den po krvavých útocích
Vojáci střeží vládní čtvrť v norské metropoli den po krvavých útocích | Foto: Reuters

Oslo (od spolupracovnice Aktuálně.cz) - Centrem norského hlavního města Oslo pochodují ozbrojení vojáci. Policie stále identifikuje oběti šíleného střelce. Vlajky jsou na půl žerdi.

A zděšení Norové stále nemohou uvěřit tomu, že to, co se v pátek odehrálo v hlavním městě a na ostrově Utoya, je skutečnost.

Norské zpravodajské kanály nyní plní tragická a zoufalá svědectví přeživších z tábora na Utoya. Vyprávějí o útěku, střelbě, mrtvých přátelích a zoufalé snaze o záchranu vlastního života.

"Cítil jsem jeho dech a slyšel jeho boty," popsal hrůzné okamžiky například Adrian Pracon. Ten CNN řekl, že přežil jen díky tomu, že se vydával za mrtvého a přitáhl k sobě těla už mrtvých kolegů.

Mnoha lidem se stalo osudným, že střelec na sobě měl policejní úbor.

"Říkali jsme si, jsme v bezpečí, je tu policie. Pak ten muž v policejní uniformě začal střílet lidi jednoho po druhém. Otočili jsme se a běželi. Snažili jsem se prostě dostat do bezpečí a pomáhat si navzájem. On byl velmi klidný," řekla BBC mladá norská politička Stine Renate Haheim.

Starosta Oslo Fabian Stang zapaluje svíčku za oběti pátečního masakru
Starosta Oslo Fabian Stang zapaluje svíčku za oběti pátečního masakru | Foto: Reuters

Komplic na útěku?

Dvaatřicetiletý Anders Behring Breivik, který má podle policie na svědomí celkem 92 obětí bombového útoku v Oslo a zběsilé střelby v táboře Strany pracujících, strávil celou noc u výslechu.

Pravicový extremista byl až dosud považován za jediného strůjce hrůzných zločinů. Norská policie ale oznámila, že akci zřejmě nepodnikl sám. A obává se, že druhý útočník může být stále na svobodě. 

Zatímco Breivik na sobě měl policejní uniformu, druhý podle listu Verdens Gang nikoliv.

Tábor mládeže na Utoyi

Utoya je ostrov, která vlastní mládežnická organizace Strany pracujících, leží zhruba 45 minut cesty z Oslo.

Mládežnický tábor trvá čtyři dny a obvykle se ho účastní na 800 členů organizace. Krátce se ho - coby hosté - měli zúčastnit předseda vlády Jens Stoltenberg (sám v mládí aktivní člen organizace) i jeho předchůdkyně Gro Harlem Brundtlandová.

Motivy zůstávají záhadou

Breivik policii doposud nikdy nezajímal. Žil v poklidné čtvrti Skoyen, nedávno se přestěhoval do čtvrti Rena, a provozoval firmu na pěstování zeleniny.

Na svém profilu na Facebooku o sobě píše, že je konzervativní křesťan. Podle článku norského deníku Aftenposten je však také členem zednářské lóže a další podobné organizace.

Podle deníku Verdens Gang je legálním držitelem tří střelných zbraní, některé zdroje uvádějí dvě zbraně. Letos na jaře přes svou firmu nakoupil velké množství (některé zdroje uvádějí 3 tuny) umělého hnojiva, které mohlo být použito na výrobu bomb.

Informace o útočníkovi se na veřejnosti objevují postupně. Tou nejnovější je, že byl v letech 1997 až 2007 členem Strany pokroku. Tato konzervativně liberální partaj má v současnosti největší zastoupení v norském parlamentu.

Velkou otázkou dosud jsou i Breivikovy pohnutky k útoku na tábor mládeže na ostrově Utoya.

Ten patří mládežnické organizaci Strany pracujících, jedné z nejstarších a nejserióznějších stran v zemi. Mezi vládní strany patřila v letech 1935 - 1965 a dále od roku 1973. Předseda této strany Jens Stoltenberg je v současné době také premiérem.

Velice oblíbená je stále i někdejší předsedkyně norské vlády Gro Harlem Grundtlandová, která straně předsedala v letech 1981 až 1992. Norská strana pracujících měla v roce 2010 rovných 49 407 členů. Mládežnická organizace má zhruba 9500 členů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy