Norsko je v pohotovosti. Bojí se teroristických útoků

ČTK ČTK
27. 7. 2014 13:10
Země přijala zpřísněná bezpečnostní opatření, posílila policejní hlídky. V sobotu byl zčásti uzavřen vzdušný prostor nad Bergenem.
Norská policie kontroluje letiště v Oslu.
Norská policie kontroluje letiště v Oslu. | Foto: Reuters

Oslo - Norsko je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku. Země přijala zpřísněná bezpečnostní opatření, posílila policejní hlídky.

Oslo tak reaguje na čtvrteční informace norské rozvědky o bezprostřední hrozbě teroristického útoku, který by mohla spáchat skupina islamistů. Ta je údajně na cestě ze Sýrie a možná míří i do Norska, informovaly podle zpráv médií rozvědky.

V sobotu byl kvůli této hrozbě zčásti uzavřen vzdušný prostor nad druhým největším norským městem Bergenem, oznámila norská policie.

"Policie vyzvala (norskou státní leteckou společnost) Avinor, aby zakázala přelety nad centrem Bergenu," citovala agentura AFP regionálního policejního šéfa Gustava Landra. Letiště v Bergenu ale uzavřeno nebylo a fungovalo normálně.

Zákaz letů se podle Landra týkal jen malých soukromých letadel a vyhlídkových letů a nevztahoval se na stroje norské námořní a záchranné služby (SAR), policejní a armádní letadla.

Na hranicích byly také zavedeny kontroly totožnosti všech osob přijíždějících do země, včetně občanů evropských států. Norsko není členem Evropské unie, je ale součástí schengenského prostoru zahrnujícího 26 evropských států, které zrušily kontrolu pasů a veškeré další kontroly na hranicích s jinými členskými státy Schengenu.

Zavřené památky v Oslu

"Kvůli částečným kontrolám na vnitřních hranicích schengenského prostoru, musejí mít cestující ze skandinávských zemí u sebe pas nebo řidičský průkaz, evropští občané pak pas nebo platný průkaz totožnosti," upřesnila norská policie na svém webu.

Už předtím Norsko v reakci na zprávy rozvědky rozmístilo ozbrojené policisty na letiště, vlaková nádraží, hraniční přechody a další citlivá místa, kterým podle Osla hrozí vysoké riziko přepadení.

Kvůli teroristické hrozbě byly uzavřeny také některé památky v metropoli Oslu. Týká se to kupříkladu radnice, královského paláce nebo židovského muzea. Kolem výzkumných jaderných reaktorů v Kjelleru a Haldenu nedaleko metropole Osla byla posílena bezpečnostní opatření.

V poslední době odjelo bojovat do války v Sýrii až 50 islamistů z Norska. Jde většinou o ozbrojence, kteří už získali zkušenosti v konfliktech ve světě. Norsko považuje tento typ radikálů v současnosti za největší hrozbu, upozornila agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy