Norská policie zatkla miliardáře Hagena. Podezírá ho, že zavraždil manželku

ČTK ČTK
28. 4. 2020 14:23
Norská policie v úterý zatkla multimilionáře Toma Hagena pro podezření z vraždy manželky, která před rokem a půl beze stopy zmizela. Informovala o tom agentura Reuters. Policisté původně předpokládali, že Anne-Elisabeth Falkevikovou Hagenovou někdo unesl, později ale uvedli, že ženu někdo možná zabil a následně její únos pouze předstíral.
Policie zkoumá dům norského podnikatele Toma Hagena.
Policie zkoumá dům norského podnikatele Toma Hagena. | Foto: Reuters

Tehdy 68letá Falkeviková Hagenová zmizela 31. října 2018 ze svého domova v Lörenskogu, který je vzdálen asi 20 kilometrů od norské metropole Oslo a zhruba 50 kilometrů od hranice se Švédskem. Na místě se našel vzkaz, v němž kdosi za propuštění Falkevikové Hagenové požadoval jako výkupné devět milionů eur v kryptoměně monero, kterou lze převádět anonymně.

Policie zpočátku případ vyšetřovala tajně, zveřejnila ho až v lednu 2019.

Nyní norské úřady sdělily, že zadržely manžela pohřešované ženy. Podle norských médií byl zatčen cestou do práce. "Po 18 měsících vyšetřování policie dospěla k názoru, že existují pádné důvody pro podezření Toma Hagena z vraždy nebo ze spoluúčasti na vraždě," uvedla policejní právnička Aase Kjustadová Erikssonová na tiskové konferenci.

"Nedošlo k žádnému únosu ani k žádnému vyjednávání. Vše naznačuje tomu, že cílem bylo odvést pozornost vyšetřovatelů," prohlásil na stejné tiskové konferenci policejní mluvčí Tommy Bröske.

Sedmdesátiletý podnikatel v oblasti nemovitostí a v energetickém sektoru Tom Hagen byl v loňském roce veden jako 164. nejbohatší člověk v Norsku s odhadovaným jměním 1,9 miliardy norských korun (4,57 miliardy korun).

Policie uvedla, že na Hagena byla uvalena čtyřtýdenní vazba. K možnému motivu činu se policisté nevyjádřili. Podle deníku The Local by měl Hagena obhajovat právník Svein Holden, který vystupoval jako prokurátor v procesu s teroristou Andersem Behringem Breivikem. Policie ale zdůrazňuje, že vyšetřování Hagena je zatím teprve v počáteční fázi.

"Nyní je především důležité zjistit, jakou roli Tom Hagen v případu sehrál, a najít Anne-Elisabeth Hagenovou," řekla právnička Kjustadová Erikssonová norské veřejnoprávní televizi NRK. Policie musí objasnit, zda jsou do zmizení či vraždy ženy zapleteni i další lidé, dodala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy