Norové soudí muže, kteří se chtěli mstít za karikatury

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 11. 2011 17:24
U třech obviněných islamistů policie našla materiály potřební k výbušninám

Oslo - V Norsku začal proces s trojicí, jež připravovala útok na dánský list Jyllands-Posten. Mělo jít o odvetu za karikatury proroka Mohameda, které list otiskl v roce 2006.

Všichni tři obvinění uvedli, že necítí vinu. S tím ale nesouhlasí norská obžaloba a policie, která u nich našla předměty potřebné pro výrobu výbušnin.

Kromě norského občanství obžalované spojuje také radikální islám. Údajný vůdce skupiny Mikael Davud pochází z ujgurské menšiny v Číně, Shawan Sadek Saeed Bujak je původem irácký Kurd a poslední obviněný David Jakobsen je rodilý Uzbek.

Podle obžaloby chystali, tak jako už mnozí před nimi, pomstu za publikaci dvanácti zesměšňujících zobrazení proroka Mohameda.

Všichni tři na úvod procesu obvinění odmítli. Během výslechu u norské tajné služby PST však údajně učinili částečná doznání. Ujgur se měl přiznat také k přípravě útoku na čínské velvyslanectví v Oslu.

Prokuratura se domnívá, že byl útok připravován pod taktovkou pákistánské Al-Kájdy, u níž byl jeden z obviněných vycvičen.

S Mohamedem opatrně

Dvanáct náčrtků proroka Mohameda vyšlo jejich autora karikaturistu Jyllands-Postenu Kurta Westergaarda velmi draho. Stal se terčem nejméně třech útoků, přičemž při ataku mladého Somálce, ozbrojeného sekerou, unikl smrti doslova o vlásek.

Od té doby, co karikatury vyšly, musí žít pod neustálou policejní ochranou a ve strachu z teroristických útoků žije i celá redakce.

O tom, že utahování si z islámu nebo důležitých postav víry může být životu nebezpečné, se před necelými dvěma týdny přesvědčil francouzský satirický magazín Charlie Hebdo.

Za to, že vydal číslo věnované islámu a za editora označil samotného Mohameda, mu dosud neznámí pachatelé vypálili celou redakci.

Nizozemský dokumentarista Theo Van Gogh dokonce za svůj protimuslimský film v roce 2004 zaplatil životem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy