Norové soudí muže, kteří se chtěli mstít za karikatury

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 11. 2011 17:24
U třech obviněných islamistů policie našla materiály potřební k výbušninám

Oslo - V Norsku začal proces s trojicí, jež připravovala útok na dánský list Jyllands-Posten. Mělo jít o odvetu za karikatury proroka Mohameda, které list otiskl v roce 2006.

Všichni tři obvinění uvedli, že necítí vinu. S tím ale nesouhlasí norská obžaloba a policie, která u nich našla předměty potřebné pro výrobu výbušnin.

Kromě norského občanství obžalované spojuje také radikální islám. Údajný vůdce skupiny Mikael Davud pochází z ujgurské menšiny v Číně, Shawan Sadek Saeed Bujak je původem irácký Kurd a poslední obviněný David Jakobsen je rodilý Uzbek.

Podle obžaloby chystali, tak jako už mnozí před nimi, pomstu za publikaci dvanácti zesměšňujících zobrazení proroka Mohameda.

Všichni tři na úvod procesu obvinění odmítli. Během výslechu u norské tajné služby PST však údajně učinili částečná doznání. Ujgur se měl přiznat také k přípravě útoku na čínské velvyslanectví v Oslu.

Prokuratura se domnívá, že byl útok připravován pod taktovkou pákistánské Al-Kájdy, u níž byl jeden z obviněných vycvičen.

S Mohamedem opatrně

Dvanáct náčrtků proroka Mohameda vyšlo jejich autora karikaturistu Jyllands-Postenu Kurta Westergaarda velmi draho. Stal se terčem nejméně třech útoků, přičemž při ataku mladého Somálce, ozbrojeného sekerou, unikl smrti doslova o vlásek.

Od té doby, co karikatury vyšly, musí žít pod neustálou policejní ochranou a ve strachu z teroristických útoků žije i celá redakce.

O tom, že utahování si z islámu nebo důležitých postav víry může být životu nebezpečné, se před necelými dvěma týdny přesvědčil francouzský satirický magazín Charlie Hebdo.

Za to, že vydal číslo věnované islámu a za editora označil samotného Mohameda, mu dosud neznámí pachatelé vypálili celou redakci.

Nizozemský dokumentarista Theo Van Gogh dokonce za svůj protimuslimský film v roce 2004 zaplatil životem.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 53 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy