Omikronová party. Na mejdanu v Norsku se nakazilo šedesát lidí, všichni byli očkovaní

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
6. 12. 2021 13:59
Na vánoční večírek norské firmy Scatec, která se zaměřuje na obnovitelné zdroje, dorazilo v pátek 26. listopadu 120 lidí. Všichni byli plně naočkovaní a doložili negativní test na koronavirus. Nejméně jeden ze zaměstnanců se ale právě vrátil z Jihoafrické republiky, kde společnost působí. A ostatních až šedesát účastníků nakazil novou koronavirovou variantou omikron.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Oslo se kvůli vánoční party stalo ohniskem omikronu v Evropě. U padesátky účastníků večírku už nákazu potvrdil PCR test, dalším deseti vyšel pozitivní antigenní test, informovala norská stanice NRK. Nejméně u třinácti z nich už sekvenování potvrdilo, že se jedná o variantu omikron, na další výsledky se ještě čeká.

"Naše pracovní hypotéza je, že nejméně polovina ze 120 účastníků se během večírku nakazila variantou omikron. Stáváme se největším ohniskem omikronu mimo Jihoafrickou republiku," řekl v pátek agentuře Reuters Preben Aavitsland z Norského institutu pro veřejné zdraví. Právě na jihu Afriky vědci novou variantu koronaviru poprvé objevili, od té doby vzbuzuje po celém světě obavy kvůli svému rychlému šíření.

Podle úřadů mají nakažení z vánoční party zatím mírný průběh nemoci a jen lehké symptomy. Nikdo z nich nebyl hospitalizován, všichni jsou ale relativně mladí. "Je stále velmi brzy na to, abychom si vytvořili klinický obraz o tom, zda je nemoc způsobená omikronem jiná než ta způsobená variantou delta," vysvětlil Aavitsland.

Firma Scatec prohlásila, že od začátku pandemie dbá na zdraví zaměstnanců, a také norské úřady potvrdily, že společnost neporušila žádná opatření proti šíření nemoci covid-19.

Rušit, nebo nerušit

První případy omikronu se v severské zemi potvrdily už v pondělí před dvěma týdny, kromě nich i další mimo ohnisko pocházející z vánočního večírku. "Čekáme, že nakažení budou přibývat. Provádíme efektivní trasování, abychom zabránili dalšímu šíření a vytváření ohnisek," oznámila radnice v Oslu.

Premiér Jonas Gahr Stoere v reakci na aktuální události vyhlásil přísné regionální restrikce, platící v hlavním městě a přilehlých oblastech. Restaurace a bary musí registrovat hosty, lidé mají pracovat z domova a na soukromé večírky smí maximálně 100 osob.

Kdokoliv do severské země přijede, musí do 24 hodin podstoupit test na koronavirus. "Je pravděpodobné, že se varianta omikron bude šířit Norskem, a proto vláda věří v přísná opatření," prohlásil premiér. Doporučil také, aby lidé v hromadné dopravě nosili roušky a udržovali mezi sebou rozestupy.

Vánoční večírky se ruší i jinde v Evropě. V Londýně je zatím odložil například řetězec supermarketů Sainsbury nebo Deutsche Bank. Společnost JPMorgan je zrušila jak v Británii, tak i v Paříži. Britský premiér Boris Johnson přesto trvá na tom, že by lidé neměli rušit své vánoční oslavy, ačkoliv zdravotní experti doporučují, že by se lidé neměli scházet ve větších skupinách, pokud to není nutné.

Omikron se rychle šíří

Světová zdravotnická organizace v pátek oznámila, že se varianta omikron, poprvé nalezená v Jihoafrické republice, potvrdila už ve 38 zemích světa včetně Česka. 

Naprostá většina pozitivních má zatím mírný průběh, podobně jako v Norsku se ale jedná především o mladé lidi. Experti se tak shodují, že ještě nemohou potvrdit, zda nová varianta povede ke zvýšenému počtu hospitalizací nebo úmrtí. Už teď je ale patrné, že se virus šíří rychleji než předchozí varianty a že díky desítkám mutací bude pravděpodobně lépe pronikat do lidského těla.

Farmaceutická společnost BioNTech očekává, že vakcína, kterou vyvinula spolu s firmou Pfizer, bude chránit před těžkým průběhem covidu i nakažené omikronem. Šéf firmy Ugur Sahin dodal, že přesnější informace budou k dispozici za několik týdnů.

Video: Co víme o mutaci omikron

Omicron vyniká schopností vyhýbat se protilátkám blokujícím infekci a zvýšenou nakažlivostí, přiznávají vědci | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy