Letecké společnosti mění pravidla, pilot nesmí zůstat sám

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2015 21:29
Od nynějška budou muset být v pilotních kabinách letounů řady společností vždy nejméně dva členové posádky.
Nové opatření je reakcí na tragédii airbusu, který ke zřícení úmyslně dovedl druhý pilot. Na snímku místo neštěstí.
Nové opatření je reakcí na tragédii airbusu, který ke zřícení úmyslně dovedl druhý pilot. Na snímku místo neštěstí. | Foto: Reuters

Oslo - Norský letecký přepravce Norwegian dnes reagoval změnou svých bezpečnostních pravidel na převratné poznatky z vyšetřování úterního pádu letounu společnosti Germanwings. Od nynějška budou muset být v pilotních kabinách letounů norské společnosti vždy nejméně dva členové posádky.

Rovněž některé další letecké společnosti dnes začaly zavádět pravidlo, že pilot nesmí být za letu v kokpitu nikdy sám. Zavedení opatření dnes oznámily například britský nízkonákladový dopravce EasyJet a také islandské či kanadské aerolinky. Pád stroje německé nízkonákladové společnosti v úterý podle vyšetřovatelů úmyslně způsobil druhý pilot airbusu, když v kokpitu zůstal sám.

S platností od pátku zavádí povinnou přítomnost alespoň dvou členů posádky v kokpitu společnost EasyJet. "Toto rozhodnutí bylo učiněno po konzultaci s úřadem pro civilní letectví," citovala ze sdělení firmy agentura AFP.

Zavedení obdobného opatření dnes podle AFP oznámily také islandské aerolinky Icelandair a kanadská společnost Air Transat.

Rovněž Spolkový svaz německého letectví (BDL) dnes oznámil, že se zavedením nového opatření souhlasily všechny velké německé aerolinie včetně Lufthansy a její dceřiné společnosti Germanwings.

"Dnes jsme hovořili se všemi členy o možných důsledcích," řekl šéf BDL Matthias von Randow agentuře Reuters. Opatření má být zavedeno okamžitě. Podle agentury DPA by se mělo týkat například koncernu Lufthansa a společností Air Berlin, Condor a TuiFly.

V současnosti evropské předpisy nenařizují neustálou přítomnost alespoň dvou osob v kokpitu. Zavést takovou povinnost může podle AFP pouze Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA).

Francouzský žalobce pověřený vyšetřováním tragédie úterního letu z Barcelony do Düsseldorfu dnes oznámil, že pád stroje úmyslně způsobil druhý pilot airbusu. Když se kapitán letu vzdálil, druhý pilot, podle aktuálních údajů pouze 27letý, v kokpitu zůstal sám a kolegu už nevpustil zpátky. Přitom stroj předčasně navedl ke klesání.

Šéf koncernu Lufthansa Carsten Spohr dnes na tiskové konferenci k dosavadním výsledkům vyšetřování zřícení stroje dceřiné společnosti řekl, že podle jeho znalostí je u evropských leteckých společností povinná přítomnost nejméně dvou osob v kokpitu výjimečná.

 

Právě se děje

Další zprávy