Norové objevili v Indickém oceánu prastarý kontinent

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 2. 2013 13:22
Mikrokontinent Mauritia byl objeven mezi Madagaskarem a Indií

Oslo - Norští badatelé objevili stopy dávného kontinentu, který se v období mladších starohor rozléhal v Indickém oceánu mezi Indií a Madagaskarem.

Části prastaré pevniny jsou ukryty na mořském dně pod vrstvou lávy.

Důkazy o někdejší existenci dosud neznámého kontinentu získali geologové z Univerzity v Oslu analýzou krystalů sopečného minerálu zirkonu z pobřeží Mauricia. Ukázalo se, že zatímco tento vulkanický ostrov vznikl nanejvýš před 65 miliony let, odebrané vzorky jsou mnohem starší, a to možná víc než 1,9 miliardy let.

Zaniklý kontinent byl pojmenován Mauritia, napsal magazín Nature, který o objevu informoval.

V období asi před 750 až 1300 miliony let byl na naší planetě jediný rozlehlý kontinent nazývaný Rodinie. Indie a Madagaskar byly vedle sebe a mezi nimi byla podle všeho vtěsnána Mauritia.

Matematické modely deskové tektoniky naznačují, že když se před 84 až 61 miliony lety Madagaskar začal vzdalovat od Indie, Mauritia se rozpadla na sérii stužkovitých fragmentů. Podle vedoucího výzkumného týmu Tronda Torsvika mohou její zbytky ležet na oceánském dně asi deset kilometrů pod Mauriciem.

Norští geologové ale doufají, že se jim ji podaří objevit. "Potřebujeme seizmická data, která nám dají definitivní důkaz. Mohli bychom také provést hlubinné vrty, ale to by vyšlo příliš draho," vysvětlil Torsvik BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy