Tváře zla z norimberského procesu. Byl jsem hrdý, že jsem nacisty pověsil, líčil kat

Tváře zla z norimberského procesu. Byl jsem hrdý, že jsem nacisty pověsil, líčil kat
Proces začal 19. listopadu 1945. Mezi soudci zasedli občané čtyř vítězných mocností, které po válce obsadily Německo: Spojených států, Velké Británie, Sovětského svazu a Francie.
Patřil mezi ty, které norimberský tribunál 1. října 1946 odsoudil k trestu smrti. 
Trest ale nemohl být vykonán, protože Göring ve své cele v Norimberku 15. října 1946 - v předvečer popravy - spolkl kyanid draselný a otrávil se.
"V říjnu 1946, kdy skončil norimberský proces, se jen šest procent Němců odvážilo přiznat, že jej považují za nespravedlivý, ale o tři roky později zastávala tento názor třetina dotázaných. Že to viděli právě takhle, by nás nemělo překvapovat, protože v letech 1945 až 1949 jasná většina německého obyvatelstva věřila, že nacismus byl dobrá myšlenka, jenom špatně realizovaná. Podle výsledků průzkumu, který proběhl v americké okupační zóně v listopadu 1946, zastávalo 37 procent Němců názor, že vyhlazování Židů, Poláků a jiných neárijských národů bylo nutné pro bezpečnost Německa," napsal Tony Judt.
Mrtvola Hermanna Göringa v norimberské cele. Popravených 16. října 1946 tak bylo jen jedenáct mužů, přestože odsouzených bylo dvanáct.
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 3. 10. 2021 18:03
Před 75 lety, 1. října 1946, tribunál v Norimberku vynesl dvanáct rozsudků smrti a dalších trestů pro představitele německého nacistického režimu. Podívejte se v unikátních fotografiích na příběhy lidí, kteří byli za zločiny během války odsouzeni a mnozí přitom tvrdili, že o nich buď nevěděli, nebo jenom museli poslouchat rozkazy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy