Noční děsy mohou být prvotní známkou Parkinsona

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 5. 2012 11:35
Vědecké zajímavosti o spánku a snění
Ilustrační záběr.
Ilustrační záběr. | Foto: Reuters

Londýn -  Spánek a snění jsou nedílnou součástí života každého z nás.

To, jak se v noci vyspíme, do značné míry ovlivní celý náš den a nejrůznější spánkové poruchy komplikují život čím dál většímu počtu lidí.

Pro efektivnější noční odpočinek je důležité vědět, co se vlastně v našem mozku při snění odehrává.

Podle studie publikované v roce 2010 v odborném magazínu Journal of Neurology mohou například divoké noční můry, doprovázené trhavými pohyby a děsivými výkřiky, upozornit na vážná neurologická onemocnění, zejména Parkinsonovu chorobu nebo demenci.

Tyto příznaky se navíc mohou projevit i deset let před dalšími obtížemi, jež tuto nemoc provázejí.

Ti, kdo se bojí uléhat kvůli strachu z děsivých snů, by zase měli myslet na to, že čím později půjdou spát, tím spíš je noční můra vystraší.

Souvislost mezi ponocováním a zlými sny prokázala studie mezi 264 studenty. Ti dostali za úkol vyplnit dotazník o svých spánkových návycích a ohodnotit na stupnici od nuly do čtyř, jak často a s jakou intenzitou je trápí noční můry.

Ti, kdo chodili spát pozdě, uváděli v průměru číslo 2,10, zatímco takzvaná ranní ptáčata, tedy ti, kdo chodí spát dřív a dřív se probouzejí, uváděli průměrně jen 1,23.

Proč tomu tak je, vědci zatím nevědí, domnívají se ale, že to může mít souvislost s vylučováním stresového hormonu zvaného kortizol. Pokud se totiž kortizol vyplaví ve spánku, může podle všeho změnit povahu prožívaného snu, zejména ho zdramatizovat a udělat z něj noční můru.

Videohry jako trénink

Značný vliv na kvalitu spánku má i prostředí, roli ale hrají také geny.
Značný vliv na kvalitu spánku má i prostředí, roli ale hrají také geny. | Foto: Reuters

Naopak změnit děsivý sen na příjemný prožitek mohou lidé tím, že si uvědomí, že sní. A studie prokázaly skutečnost, že větší schopnost ovládat své sny mají lidé, kteří holdují počítačovým hrám.

"Pokud trávíte hodiny ve virtuálním světě, v podstatě to trénujete. Počítačoví hráči jsou zvyklí, že si mohou virtuální realitu upravovat a pak to uplatňují i ve spánku," vysvětlil severu MSNBC psycholog z Grant MacEwanovi University v Kanadě Jayne Gackenbach.

Na otázku, proč vlastně sníme, ale zatím vědci přesvědčivou odpověď nepřinesli.

Jisté je, že spát musí každý. Kdy a jak dlouho ale záleží na každém jednotlivci i společnosti, v jaké žije. Spánkové návyky ale máme do jisté míry zapsány i v genech.

 

Právě se děje

Další zprávy